Aktualności

3,9 mln zł z UE na „zarządzanie siarą bydlęcą”

2019.11.25 15:25 , aktualizacja: 2019.11.25 15:50

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Realizacja projektu pozwoli...
  • Liderem jest Mazowiecki...
  • W spotkaniu udział wziął...
  • Projekt uzyskał...

Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny – Park Spółdzielczy w Płońsku we współpracy z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie oraz Instytutem Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk będzie realizował unijny projekt „Zarządzanie siarą bydlęcą”. Dziś podpisana została umowa w tej sprawie. W spotkaniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Siara bydlęca to wczesne mleko krów, które wykazuje wiele właściwości zdrowotnych ze względu na niezwykłe bogactwo składników aktywnych. Jest cennym źródłem immunoglobulin, czynników wzrostu i witamin dla cieląt. Jej właściwości mogę być wykorzystywane w gospodarstwach rolnych i innych gałęziach przemysłu. Niestety,  obecnie brakuje centralnego banku siary, który byłby zapleczem dla gospodarstw rolnych i innych gałęzi przemysłu. Tymczasem na rynku obserwuje się duże zapotrzebowanie rynku na ten surowiec. Unijny projekt zakłada stworzenie systemu zarządzania siarą bydlęcą jako sposób poprawy efektywności produkcji siary oraz dodatkowe źródło korzyści dla gospodarstw.

 

Realizacja projektu pozwoli na produkcję wysokiej jakości bioaktywnej siary liofilizowanej, jako surowca dla innych gałęzi przemysłu (spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego). Zostaną też wdrożone odpowiednie programy hodowlane i procedury potwierdzania jakości siary. Powstaną lokalne i centralne banki siary jako zaplecza dla gospodarstw rolnych.

 

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 3,9 mln zł w ramach PROW 2014–2020.  Będzie realizowany będzie w partnerstwie. Liderem jest Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny – Park Spółdzielczy w Płońsku, a partnerami Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu oraz Instytut Zootechniki PIB Balice.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 298

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.