Aktualności

Wspólne zakupy przynoszą kolejne efekty

2019.11.27 15:00

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Wspólne zakupy to nie tylko...

Już od czterech lat Mazowsze realizuje program zakupów wspólnych. Jego efekty są coraz bardziej widoczne. Dziś przekazaliśmy trzy busy. Korzystać z nich będą uczniowie i słuchacze szkoły w Garbatce-Letnisku, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie i Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli  w Warszawie.

 

Od 2015 r. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie realizuje program zakupów wspólnych. Korzystają z niego 44 wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne. Wśród nich są 32 placówki oświatowe. Wspólne zakupy to nie tylko racjonalny proces planowania, spójne standardy, ale także oszczędności finansowe i niższe koszty operacyjne. Tylko w latach 2017–2018 wyniosły niecałe 2,5 mln złotych, przy wydatkach na poziomie ponad 17 mln zł.

– Wyniki, które osiągamy pokazują, że decyzja o stworzeniu tego programu była słuszna. Systematycznie udaje się nam zmniejszać koszty, ale to nie wszystko – takie rozwiązanie pozwala racjonalnie planować zakupy i optymalnie wykorzystywać zasoby – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Potrzeby są dobrze analizowane

Jednym z wielu obszarów objętych programem jest zakup samochodów i busów. W ostatnich 4 latach urząd marszałkowski zakupił łącznie 9 pojazdów dla placówek oświatowych, z czego 5 z nich to samochody osobowe typu bus. Auta dostosowane są do specyfiki  zadań realizowanych przez poszczególne jednostki. Proces zakupów środków trwałych poprzedza zawsze szczegółowa analiza zgłaszanych przez jednostki potrzeb inwestycyjnych, które po pozytywnej ocenie zostają ujęte w zadaniach objętych Wieloletnią Prognozą Finansową. Na lata 2020–2023 władze Mazowsza na realizację zakupów środków trwałych przeznaczyły ponad 41 mln zł.

 

 

Liczba wyświetleń: 529

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.