Aktualności

W senacie o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

2019.12.03 14:55 , aktualizacja: 2019.12.04 08:07

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członek zarządu województwa...
  • Spotkanie dotyczyło...
  • Samorząd Województwa...
  • Marszałek Senatu Tomasz...
  • Mecenas Marcin Wielgolaski...

W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej z senatorami spotkali się przedstawiciele samorządów oraz związków szpitali. Rozmowy dotyczyły sytuacji w służbie zdrowia w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada br.

 

W listopadzie, po 3 latach od złożenia wniosku, Samorząd Województwa Mazowieckiego otrzymał orzeczenie sądu konstytucyjnego: zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to w istocie wyręczanie NFZ. Rząd ma 18 miesięcy na zmianę niekonstytucyjnych przepisów.

– Samorząd Mazowsza prowadzi 26 podmiotów leczniczych. Ich funkcjonowanie jest zagrożone, jeśli nie zostaną zmienione zasady finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Zasady te powinny zapewnić wzrost nakładów pieniężnych oraz właściwą wycenę procedur medycznych. Cieszę się, że Trybunał Konstytucyjny, wydając wyrok, stanął nie tyko po stronie prawa, ale i pacjentów  – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

W zeszłym roku samorząd Mazowsza musiał przeznaczyć na pokrycie strat SPZOZ za rok 2017 – 15,3 mln zł i kolejnych 12,7 mln zł na pokrycie strat w spółkach. Zaskarżenie przepisu nie oznacza, że województwo uchyla się od odpowiedzialności, jaką jest organizowanie działalności wysokospecjalistycznych podmiotów leczniczych dla mieszkańców. Samorząd, nie ma żadnego wpływu na decyzje podejmowane przez NFZ czy Ministerstwo Zdrowia. A to właśnie w konsekwencji tych decyzji sytuacja finansowa szpitali z roku na rok jest coraz gorsza.

 

W spotkaniu z senatorami RP wzięli udział m.in. dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Agnieszka Gonczaryk, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Monika Sokulska oraz mec. Marcin Wielgolaski i mec. Tomasz Zalesiński – reprezentujący wnioskodawcę Sejmik Województwa Mazowieckiego przed TK.

Liczba wyświetleń: 428

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.