Aktualności

Wystawa o Auguście Zamoyskim w Muzeum Literatury

2019.12.04 10:25 , aktualizacja: 2019.12.04 13:52

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Po prawej stronie widać rzeźbę stojącego człowieka z pochyloną głową i złożonym jak do modlitwy rękami. Obok na ścianie widać cztery czarnobiałe zdjęcia. Dwa z nich przedstawiają człowieka z podobną pozą. W siedzibie głównej Muzeum...
  • Dyrektor Klejnocki (pan z brodą, okularach i długimi do ramion włosami) trzyma obok swojej twarzy książkę Dr hab. Jarosław Klejnocki...
  • Zdjęcie sali z wystawą. Na środku stoi rzeźba człowieka z uniesioną do góry ręką. W tle widać dwie półokrągłe nawy z rzeźbami. Po prawej stronie przy ścianie też widać rzeźbę Kolekcja liczy blisko 90...

Nie lada gratka dla koneserów sztuki. W siedzibie głównej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zaprezentowano wystawę „August Zamoyski. Myśleć  w kamieniu”. To druga edycja „Projektu Zamoyski 2017–2021”, prowadzonego we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest współfinansowana z budżetu Mazowsza.

 

Ekspozycja ta po raz pierwszy na tak szeroką skalę prezentuje sylwetkę i dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, tworzącego przede wszystkim na emigracji – we Francji i w Brazylii.

 

Kolekcja 90 rzeźb z francuskiego muzeum

Wystawa ta jednocześnie finalizuje umowę i zakup przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rzeźb Augusta Zamoyskiego, znajdujących się dotąd  w niewielkim Muzeum w Prieure des Granges-Sylvanes na południu Francji. Rzeźby stały się częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolekcja liczy blisko 90 rzeźb, pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Augusta Zamoyskiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego współfinansuje ten projekt kwotą 242 tys. zł.

 

Szkicowniki, korespondencja artysty i inne pamiątki

Koncepcja wystawy zakłada prezentację archiwum wraz z dorobkiem twórczym artysty w ujęciu problemowym, ujawniającym źródła inspiracji i koncentrującym się na głównych tematach jego sztuki. Na wystawie można zobaczyć szeroki wybór z archiwum artysty, m.in.: szkicowniki, korespondencję z wybitnymi postaciami epoki, pamiątki zarówno osobiste, jak i po innych wielkich artystach, np. XIX-wieczne rękopisy Ferenca Liszta i Roberta Schumanna. Rewelacją na skalę światową z pewnością okażą się odnalezione w archiwum i przygotowane do prezentacji filmy kręcone przez Augusta Zamoyskiego amatorską kamerą wąskotaśmową.

 

Rzeźby wraz z prezentacją bogatego archiwum Augusta Zamoyskiego będą eksponowane w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza od 5 grudnia br. do 17 maja 2020 r.

 

Liczba wyświetleń: 227

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.