Aktualności

Płocka reprezentacja w młodzieżowym sejmiku

2019.12.06 13:05 , aktualizacja: 2019.12.06 14:22

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Z okręgu...
  • Marszałek Adam Struzik...
  • To młodzi, aktywni i pełni...

Już 12 grudnia odbędzie się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach weźmie udział 51 radnych, w tym 9 z okręgu płocko-ciechanowskiego. To młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą decydować o tym, co dzieje się w ich regionie. Dziś marszałek Adam Struzik spotkał się z radnymi, którzy będą reprezentować region płocko-ciechanowski.

 

– Po raz pierwszy na Mazowszu organizujemy sejmik młodzieżowy. Ta inicjatywa to tak naprawdę odpowiedź na głosy docierające do nas od młodych ludzi. Oni chcą być aktywni, chcą móc wyrażać swoje opinie, zmieniać swoje otoczenie i mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość ich regionu. Jestem bardzo ciekaw tego z jakimi pomysłami młodzi radni do nas przyjdą. Myślę, że będzie to inspirujące i konstruktywne doświadczenie zarówno dla nich, jak i dla nas – mówi marszałek Adam Struzik.

Mimo, że to pierwsza kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, to zainteresowanie projektem było bardzo duże. Zgłosiło się w sumie 197 kandydatów, spośród których komisje wybrały 51 radnych. Warto podkreślić, że kobiety stanowią prawie połowę składu Sejmiku. Jest ich 23. Z okręgu płocko-ciechanowskiego chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiło 57 osób, z czego ostatecznie wybranych zostało 9 radnych. Wybór był niezwykle trudny, co podkreśla Tomasz Kominek przewodniczący komisji w okręgu płocko-ciechanowskim. – To młodzi, aktywni i pełni pasji ludzie. Każdy z nich ma sprecyzowane cele. Wie, czym zajmuje się samorząd województwa, na czym polega praca radnego i czym oni, jako młodzi radni, mogą się zająć w sejmiku – podsumował.

 

Kim są młodzi radni?

Poznaliśmy już pełną listę radnych. Spośród tego grona okręg płocko-ciechanowski reprezentować będzie dziewięciu młodych radnych. Wśród nich mieszkańcy Płocka oraz gmin: Bulkowo, Sochaczew, Grudusk, Żuromin, Bielsk, Teresin i Puszcza Mariańska. Większość z nich to osoby aktywne i ze sporym doświadczeniem – działające w samorządach szkolnych lub młodzieżowych radach gminnych czy miejskich. Są to:

 

  • Aleksander Dyka (powiat płocki, gmina Bulkowo) – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Od 10 lat aktywnie działa w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta. Był współorganizatorem debat przedwyborczych do Parlamentu Europejskiego i Rzeczypospolitej Polskiej. Działa w inicjatywie „My, Polska”. Jest także przewodniczącym samorządu uczniowskiego. W ramach tej ostatniej funkcji organizuje różne wydarzenia szkolne, zajęcia dla całej szkoły czy koordynuje różnego rodzaju projekty uczniowskie. Poza działalnością samorządową i społeczną jest wicemistrzem Płocka w koszykówce szkół ponadgimnazjalnych, posiada uprawnienia płetwonurka OWD, był także ambasadorem projektu #DiscoverEU. Jest również oficjalnym redaktorem polskojęzycznej Wikipedii.
  • Michał Wyrębkowski (Płock) – uczeń Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. Działa w Młodzieżowej Radzie Miasta Płocka, w której od stycznia 2019 r. pełni funkcję przewodniczącego. W jej ramach udało się zorganizować dwie debaty przedwyborcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i Sejmu RP. Był panelistą na konferencji Kancelarii RP oraz rady Dzieci i Młodzieży – „Niepodległość – sto lat i co dalej” oraz w debacie lokalnego ruchu społecznego „Dzieci i ryby głosu nie mają”. Aktywnie uczestniczy w konferencjach Model United Nations (symulacje obrad ONZ w języku angielskim). Laureat nagrody dla najlepszego delegata na konferencji WawMUN 2018. Zdobył także dwa wyróżnienia na konferencjach PlocMUN 2018 i WrocMUN 2018, a także nagrodę Best Chair dla najlepszego moderatora debat podczas konferencji CentrMUN 2019 i CoMUN 2019. Poseł na Sejm Dzieci i Młodzieży XXIX kadencji oraz koordynator i jeden z organizatorów Parlamentu Młodych RP. Angażuje się także w działalność Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Największy sukces to organizacja konferencji Płock Model United Nations 2019. 
  • Oliwia Wyrzykowska (Płock) – uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Płocku. W szkole podstawowej wstąpiła do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Od gimnazjum zaczęła udzielać sią w wolontariacie. Aktywnie działa w Caritasie, przez wiele lat była zaangażowana w Akcję Katolicką, a od 2016 r. również w akcję „Szlachetna Paczka”. Była także wolontariuszką podczas akcji WOŚP. W 2018 r. została posłanką XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz parlamentarzystką Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Została również wybrana przewodniczącą szkoły. Od marca 2019 r. koordynuje na Mazowszu inicjatywę „My, Polska”. W styczniowych wyborach została wybrana wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta. Jest także mentorką projektów społecznych w ramach fundacji Zwolnionych z Teorii. Swoją pasję dziennikarską realizowała przez współpracę z portalem Młodzi w Polityce, a w 2019 r. wraz z grupą znajomych założyła miesięcznik Kongresy.  
  • Patrycja Mezińska (gmina Sochaczew) – uczennica Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Już jako uczennica podstawówki udzielała się w różnego rodzaju akcjach charytatywnych – zbiórka nakrętek, produktów dla zwierząt ze schronisk i dla dzieci z domów dziecka czy WOŚP. W gimnazjum dwukrotnie brała udział jako wolontariuszka-dziennikarka w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych Galimatias. Aktywnie działa na rzecz praw kobiet, uczestnicząc w różnego rodzaju akcjach.
  • Patryk Siuda (powiat ciechanowski, gmina Grudusk) – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. W latach 2018-2019 należał do szkolnego koła wolontariatu. Uczestniczył w wielu akcjach charytatywnych – Szlachetna Paczka, zbiórka karmy dla psów ze schronisk oraz żywności dla potrzebujących (Banki Żywności). W ubiegłym roku szkolnym był przewodniczącym samorządu uczniowskiego. Największy sukces to powołanie rady gospodarzy klas, której był przewodniczącym. Uczestniczył w wielu konkursach o tematyce regionalnej. Aktywnie działa na rzecz gminy i parafii. Należy m.in. do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
  • Mateusz Zboiński (powiat żuromiński, gmina Żuromin) – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie. Przez dwa lata pełnił funkcję przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Żuromin. Od pięciu lat aktywnie działa w Związku Harcerstwa Polskiego. Przez dwa lata był członkiem samorządu uczniowskiego w liceum. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego i przewodniczącego. Od trzech lat pełni funkcje gospodarza klasy. Od pięciu lat aktywnie współpracuje przy organizacji finałów WOŚP. Największe sukcesy to organizacja dwóch koncertów w liceum – To co dał nam świat – czyli największe talenty naszej szkoły i Zaczarowany Świat Disneya. 
  • Kacper Kotarski (powiat płocki, gmina Bielsk) – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Działalność społeczną rozpoczął już w szkole podstawowej, a następnie kontynuował w gimnazjum. Był członkiem samorządu uczniowskiego. Finalista olimpiady przedmiotowej z wiedzy o społeczeństwie. Aktywnie działa na rzecz praw człowieka. Zaangażował się działalność wielu organizacji, w tym Amnesty International, Płockiego Wolontariatu i Stowarzyszenia Wolontariuszy „Kapitał Ludzki”. Finalista programu FLEX (Future Leaders Exchange Program) i stypendium Departamentu Stanów Zjednoczonych, w ramach którego cały rok szkolny spędził w USA, gdzie uczęszczał do liceum, brał udział w warsztatach i spotykał się z parlamentarzystami.
  • Hubert Maciejewski (powiat sochaczewski, gmina Teresin) – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Działalność społeczną rozpoczął już w szkole podstawowej. Wraz z innymi uczniami przygotowywał przestawienia teatralne, które wystawiali m.in. podczas różnego rodzaju akcji charytatywnych. Angażował się także w akcję „Szlachetna Paczka”. Obecnie organizuje w szkole prawybory. Najważniejsza inicjatywa, to udział w projekcie Deutsch hat Klasse organizowanym przez Goethe Institut, w ramach którego musiał wyremontować klasę i stworzyć miejsce przyjazne uczniom. Projekt zakończył się sukcesem. Wraz z kolegami zajęli drugie miejsce w Polsce.
  • Julia Liszewska (powiat żyrardowski, gmina Puszcza Mariańska) – uczennica Zespołu Szkół w Mszczonowie. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącego samorządu uczniowskiego, w ramach którego organizowane były zbiórki dla osób potrzebujących i zwierząt w schroniskach. Aktywnie działa w samorządzie klasowym, któremu przewodniczy już czwarty rok z rzędu. Dla Julii Liszewskiej praca w samorządzie to przede wszystkim możliwość działania na rzecz rozwoju środowiska uczniowskiego, organizowanie eventów, a także zbiórek o charakterze charytatywnym. Największy sukces to mobilizacja młodzieży do oddawania głosu w wyborach, zarówno tych na szczeblu szkolnym jak i samorządowym, krajowym czy europejskim. 

 

– Dobrze, że w tym gronie są nie tylko przedstawiciele miast, ale i mniejszych miejscowości. Ta pierwsza edycja pokazuje, jak wielu młodych mieszkańców regionu chce brać sprawy we własne ręce i głośno mówić o tym, co ich nurtuje, co chcieliby zmienić. Co cenne mówią też wprost, że chcą zdobyć nowe doświadczenie oraz wiedzę na temat samorządu województwa – zauważa radny województwa mazowieckiego, Adam Orliński.

 

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego rozpocznie prace już 12 grudnia. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, radni podobnie jak ich dorośli koledzy, złożą ślubowanie. Wybiorą także ze swojego grona przewodniczącego sejmiku, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji. Każdy radny będzie mógł uczestniczyć w pracach co najmniej jednej komisji. Młodzieżowi radni będą również mogli zgłaszać wnioski, zapytania, postulaty czy inicjatywy. Będą pracować podczas sesji, komisji oraz spotkań roboczych w okręgach.

Młodzieżowy sejmik będzie działał zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”. Jego głównym zadaniem będzie przede wszystkim reprezentowanie interesów młodzieży, działanie na rzecz zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym województwa, a także na rzecz integracji środowisk młodzieżowych. Młodzi radni będą opiniowali różnego rodzaju dokumenty i propozycje rozwiązań władz Mazowsza. Będą mogli również inicjować działania, które będą odpowiedzią na potrzeby i problemy młodych mieszkańców naszego regionu. Będą również brać udział w różnego rodzaju debatach i dyskusjach.

 

Pełna lista radnych

Liczba wyświetleń: 396

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.