Aktualności

Komisja COTER podsumowała kadencję

2019.12.16 11:40 , aktualizacja: 2020.08.24 13:26

Autor: Aleksandra Prandota (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

1. 26. posiedzenie Komisji...
Marszałek Adam Struzik...

Głównym tematem ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji COTER w KR był stan negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF). W wydarzeniu udział wziął marszałek Adam Struzik.

 

Było to ostatnie, 26 posiedzenie komisji w bieżącej kadencji i zarazem doskonała okazja do podsumowania działalności w latach 2017–2019 r. Wypracowano w tym czasie 33 opinie. Marszałek Adam Struzik był sprawozdawcą jednej z najważniejszych z nich – „Zaleceń dotyczących skutecznego opracowywania regionalnych strategii rozwoju po 2020 r.”.

 

Oczekiwane efekty przynosi także inicjatywa #CohesionAlliance (Sojusz na rzecz Spójności), która ma zwrócić uwagę na to, jak ważna jest silna polityka spójności dla wszystkich regionów europejskich po 2020 r. Dzięki skoordynowanym działaniom Sojuszu udało się doprowadzić do odrzucenia niekorzystnych propozycji zawartych m.in. w białej księdze w sprawie przyszłości Europy.

 

Stan negocjacji w sprawie WRM na lata 2021–2027

Podczas posiedzenia, Przewodnicząca Isabelle Boudineau przedstawiła zebranym najważniejsze ustalenia dotyczące stanu negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych tzw. WRF na lata 2021–2027.

 

Dla programowania funduszy UE największe znaczenie mają bloki: 1 – programowanie, 2- warunki podstawowe, kryteria kwalifikowalności oraz 5 – zarządzanie i kontrola. Instytucje unijne dążą do zamknięcia negocjacji  w sprawie ich ostatecznego kształtu do końca bieżącego roku. Powolne postępy spowodowały jednak, że członkowie KR zaprosili na posiedzenie przedstawicieli fińskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, by omówić możliwość przyśpieszenia tych prac. Jest to niezbędne, by móc zawierać umowy o partnerstwie i przygotować programy w odpowiednim terminie tj. przed 1 stycznia 2021 r.

 

Zdaniem gościa, zaproponowany budżet jest zrównoważony i jest kompromisem wynikającym z nowych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się Wspólnota, a także ogólnego zmniejszenia wpływów do budżetu UE wynikających z BREXIT-u.

 

Zapewniono, że środki przeznaczone na spójność stanowić będą 30 proc. WRF, niemniej w stosunku do bieżącego okresu finansowania jest to o 12 proc. mniej. Na 30-procentowy udział w budżecie UE może liczyć także Wspólna Polityka Rolna. Członkowie KR z niepokojem przyjęli propozycję przesunięcia maksymalnego poziomu redukcji funduszy UE dla jednego kraju w porównaniu z poprzednim okresem finansowym (tzw. siatka bezpieczeństwa) z 24 do 27 proc. Jest to zapis szczególnie niebezpieczny dla Polski. Polska w tym momencie jest zagrożona utratą 23 proc. w porównaniu z bieżącym poziomem alokacji, ale ewentualna zmiana otwiera drzwi wprowadzenia jeszcze głębszych cięć.

 

Inne Plany Komisji

Priorytetowe miejsce w pracach Komisji COTER w 2020 r. zajmą ww. negocjacje w sprawie WRF. Ustanowienie Europejskiego Zielonego Ładu wpłynie na pewno na przebieg prac np. związanych z kwestiami transportu (obniżenie emisyjności, cyfryzacja i automatyzacja), ustanowienia Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który ma ułatwić odejście od gospodarki energochłonnej, czy dyskusje wokół wspomnianego budżetu UE.

 

Zapowiedziano także, że przyszły rok będzie kluczowy dla dalszego rozwoju sytuacji w obszarach polityki miejskiej i spójności terytorialnej. W drugiej połowie przyszłego roku, prezydencja niemiecka zapowiedziała m.in. przyjęcie odnowionej karty lipskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju miast europejskich.

Liczba wyświetleń: 135

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.