Aktualności

Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” i Teatr Polski nadal współprowadzone z Ministerstwem Kultury

2019.12.19 09:35 , aktualizacja: 2019.12.19 12:31

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Aneksy do umów podpisali...
  • W imieniu Samorządu...
  • Podpisanie aneksu do umowy...
  • Umowy będą obowiązywać do...
  • Pamiątkowe zdjęcie...

Do końca 2022 r. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie będą współprowadzone przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aneksy do umów przedłużające współpracę w tym zakresie podpisali 18 grudnia minister Piotr Gliński i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

– Nasze dwie wspaniale rozwijające się instytucje, co roku przyciągające setki i tysiące widzów, pozostają na kolejne lata pod wspólną opieką samorządu i ministerstwa kultury. To ważna decyzja, potwierdzająca strategiczną pozycję zarówno zespołu „Mazowsze”, jak i Teatru Polskiego na kulturalnej mapie Polski – podkreślał podczas spotkania wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązuje się corocznie przekazywać zespołowi Mazowsze3,2 mln zł, Teatrowi Polskiemu – 3,5 mln zł w formie dotacji podmiotowych przeznaczonych na prowadzenie bieżącej działalności – zgodnie z podpisanymi aneksami do umów. Samorząd Województwa Mazowieckiego utrzyma dotacje podmiotowe dla zespołu w wysokości nie mniejszej niż 21,2 mln zł, a dla teatru na poziomie – 16,1 mln zł.

 

Obie umowy będą obowiązywać do końca 2022 r. Wcześniej zawarte porozumienia wygasają na koniec tego roku. Zarówno Zespół „Mazowsze” jak i Teatr Polski pozostaną w rejestrze instytucji kultury prowadzonych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie to jedna z 29 instytucji kultury podległych samorządowi Mazowsza. Od stycznia 2011 r. dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn. W teatrze można oglądać ambitną klasykę w opracowaniu najlepszych światowej sławy reżyserów, m.in. Jacquesa Lassalle’a („Szkoła żon”, „Król Lear”), Ivana Alexandre’a („Cyd”), Dana Jemmetta („Wieczór Trzech Króli”, „Burza”, „Szkoda, że jest nierządnicą”). Równie ważne w repertuarze instytucji są wystawienia polskiego dramatu: „Irydion” w reż. Andrzeja Seweryna; „Wesele” i „Zemsta” w reż. Krzysztofa Jasińskiego; „Dożywocie” w reż. Filipa Bajona, „Mazepa” w reż. Piotra Tomaszuka czy „Polacy” na podstawie tekstów Wyszyńskiego i Gombrowicza w reż. Gabriela Gietzky’ego.

Więcej informacji na stronie internetowej teatru.

 

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie to jedna z 29 instytucji kultury podległych samorządowi Mazowsza. Obecnie dyrektorem naczelnym zespołu jest Jacek Boniecki. Zespół został powołany 2 stycznia 1949 r. zarządzeniem Ministra Kultury Stefana Dybowskiego. Przez 50 lat jego organizatorem było Ministerstwo Kultury i Sztuki, później Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 1999 r. tę rolę przejął Samorząd Województwa Mazowieckiego. Koncerty zespołu to zawsze wielkie widowisko artystyczne, łączące w sobie taniec, śpiew i muzykę. Jego koncerty stanowią bowiem spójną prezentację kultury narodowej oraz ludowej z różnych regionów naszego kraju. To wszystko sprawia, że twórczość zespołu rozpoznawalna jest nie tylko w kraju, ale i za granicą. Od 2009 r. siedzibą zespołu jest centrum folklorystyczne „Matecznik Mazowsze”. Jego budowa trwała 4 lata i pochłonęła blisko 57 mln zł. Projekt był realizowany dzięki środkom unijnym. Dofinansowanie wyniosło około 30 mln zł. Pozostałe blisko 27 mln zł pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego. Obiekt powstał według projektu Lecha i Waldemara Hinców (projektantów m.in. gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie, Filharmonii i Teatru Muzycznego w Lublinie, ratusza dzielnicy Warszawa-Bemowo). Głównym elementem obiektu jest nowoczesna sala widowiskowo-edukacyjna, na widowni której pomieścić się może jednorazowo 563 widzów.

Więcej informacji na stronie internetowej zespołu.

Liczba wyświetleń: 558

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.