Aktualności

Siedlecko-ostrołęcka reprezentacja

2019.12.23 14:05 , aktualizacja: 2019.12.23 15:13

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Z radnymi, którzy w...
  • Urszula Hanusz, gmina...
  • Dawid Zając – mieszka w...

Za nami pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach 12 grudnia wzięło udział 51 radnych, w tym 9 z okręgu siedlecko-ostrołęckiego. To młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą decydować o tym, co dzieje się w ich regionie. Dziś z radnymi, którzy w młodzieżowym sejmiku reprezentują okręg siedlecko-ostrołęcki spotkała się członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

– To ważne, aby młodzi ludzie czuli, że ich głos jest ważny i że każdy z nich może wnieść wiele dobrego w rozwój naszego regionu. Jestem bardzo ciekawa ich pomysłów i opinii – mówiła w trakcie konferencji prasowej Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Mimo że to pierwsza kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, zainteresowanie projektem było bardzo duże. Zgłosiło się w sumie 197 kandydatów, spośród których komisje wybrały 51 radnych. Warto podkreślić, że kobiety stanowią prawie połowę składu sejmiku. Jest ich 23. Z okręgu siedlecko-ostrołęckiego chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiły 32 osoby, z czego ostatecznie wybranych zostało 9 radnych. Wybór był niezwykle trudny.

 

– Podczas rozmów kwalifikacyjnych miałam okazję spotkać się z kandydatami z naszego okręgu. To bardzo fajni, młodzi ludzie z głowami pełnymi pomysłów. Mają już także spore doświadczenie w działalności charytatywnej i obywatelskiej – podsumowała prace komisji Magdalena Sałata, dyrektor delegatury UMWM w Siedlcach.

 

Młodzieżowy sejmik będzie działał zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”. Jego głównym zadaniem będzie przede wszystkim reprezentowanie interesów młodzieży, działanie na rzecz zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym województwa, a także na rzecz integracji środowisk młodzieżowych. Młodzi radni będą opiniowali różnego rodzaju dokumenty i propozycje rozwiązań władz Mazowsza. Mogą inicjować działania, odpowiadające potrzebom młodych mieszkańców naszego regionu. Już teraz biorą udział w różnego rodzaju debatach i dyskusjach.

Każdy radny będzie mógł uczestniczyć w pracach co najmniej jednej komisji. Młodzieżowi radni mogą zgłaszać wnioski, zapytania, postulaty czy inicjatywy. Wszelkie wnioski wypracowywane będą podczas posiedzeń komisji oraz spotkań roboczych w okręgach. Na jednym z pierwszych posiedzeń sejmiku młodzieżowi radni wybiorą dokonać przewodniczącego, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji.

 

Kim są młodzi radni z okręgu siedlecko-ostrołęckiego

 

Okręg siedlecko-ostrołęcki reprezentuje dziewięcioro młodych radnych. To mieszkańcy Siedlec, Łosic, Mińska Mazowieckiego, powiatów siedleckiego, mińskiego, sokołowskiego i ostrołęckiego. Większość z nich to osoby aktywne i ze sporym doświadczeniem, działające w samorządach szkolnych lub młodzieżowych radach gminnych czy miejskich.

Są to:

Jakub Al. Darawsheh – mieszka w Sulejówku w powiecie mińskim. Jest uczniem XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Uważa, że dobry radny powinien umieć słuchać sugestii, problemów oraz próśb rówieśników i rówieśniczek.

Szymon Bednarczyk – mieszka w gminie Kadzidło w powiecie ostrołęckim. Jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Bema w Ostrołęce. W sejmiku chce osobiście przekonać się, jak działają samorządowe instytucje.

Julia Biernacka – mieszka w gminie Siedlce. Jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. W prace sejmiku chce wnieść zapał, entuzjazm do działania i otwartość na potrzeby innych.

Robert Boguszewski – mieszka w gminie Siedlce. Jest uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach. O mandat w sejmiku ubiegał się pod hasłem „Kraj z młodymi i dla młodych”.

Urszula Hanusz – mieszka w gminie Sokołów. Jest uczennicą Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim. Do sejmiku chce wnieść swoje doświadczenie organizacyjne.

Weronika Kosmalska – mieszka w gminie Łosice. Jest uczennicą Zespołu Szkół nr 3 RCKU im. Stanisława Staszica w Łosicach. Jako radna chce jednoczyć młodzież i wspierać jej rozwój.

Zuzanna Martyniak – mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jest uczennicą Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim. Za najważniejsze w pracach sejmiku uznaje tworzenie projektów uwzględniających głos młodzieży z całego województwa.

Joanna Wyrzykowska – mieszka w gminie Siedlce. Jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie. Ma nadzieję, że sejmik umożliwi młodym ludziom wypowiadanie się w sprawach dla nich ważnych z poczuciem, że ten głos będzie poważnie traktowany.

Dawid Zając – mieszka w gminie Mordy w powiecie siedleckim. Jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Jako radny swą aktywnością chce pokazać, że utworzenie sejmiku było dobrą i owocną decyzją.

Liczba wyświetleń: 576

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.