Aktualności

„Kobiety Karamazow” w Opinogórze

2019.12.30 11:25 , aktualizacja: 2019.12.31 09:53

Autor: Aldona Łyszkowska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Kamila Kamińska na scenie w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Scena opinogórskiej...
  • budynek oranżerii, wokół tereny zielone, Opinogóra Opinogórska oranżeria,...
  • duża scena, na środku stoi aktorka, obok niej leżą rekwizyty Z monodramem pt. „Kobiety...
  • Aktorka młodej generacji – Kamila Kamińska w charakteryzcji stoi na środku sceny opinogórskiej oranżerii Aktorka młodej generacji –...
  • na scenie stojhą twórczynie monodramu Kamila Kamińska oraz Jolanta Juszkiewicz Kamila Kamińska oraz...

Z monodramem pt. „Kobiety Karamazow”, na kanwie powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow” wystąpiła Kamila Kamińska. Spektakl odbył się na scenie opinogórskiej oranżerii w Muzeum Romantyzmu (placówce Samorządu Województwa Mazowieckiego).

 

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu Teatr Jednego Aktora w muzeum. Adaptacji utworu i reżyserii spektaklu dokonała Jolanta Juszkiewicz, twórczyni teatru Kropka Theatre w Sydney. Jej założeniem jest pokazywanie siły teatru „ubogiego” – dbałość o prawdę, z dużą troską o ascezę i równowagę.

 

Spektakl miał premierę w październiku 2017 r. Zdobył wówczas Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Monodramu w Ułan-Bator w Mongolii. Tematyka spektaklu dotyczy dwóch bohaterek powieści  Dostojewskiego: Pani Chochłakow i Gruszeńki. Z perspektywy kobiety to opowieść o miłości do ludzkości, drugiego człowieka i samej siebie. Sam autor nazywał kobiety „narzędziami szatana”, a uważany za wielkiego mizoginistę obarczył je odpowiedzialnością za to, co złe.

 

Aktorka młodej generacji – Kamila Kamińska, znana szerszej publiczności m.in. dzięki roli Faustyny Kowalskiej w filmie „Miłość i miłosierdzie”, wcielając się w postaci uwiodła publiczność wymagającą, nieustającą pracą poszukiwania autentycznej formy. Jednocześnie skłoniła do zadania sobie pytania: Na ile jesteśmy w stanie zawalczyć o swoje szczęście?

 

Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 28 marca 2020 r. Zapraszamy na spektakl muzyczny (filmowo-musicalowy) pt. „Od nocy do nocy” w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz z zespołem.

Liczba wyświetleń: 294

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.