Aktualności

Rok 2020 na Mazowszu – rokiem Bitwy Warszawskiej

2019.12.31 15:05 , aktualizacja: 2020.01.02 08:29

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Polska pozycja pod Miłosną,...
  • Rozkaz nr 71 gen. Tadeusza...
  • Mapa. Bitwa Warszawska...
  • Medal pamiątkowy: 100...

Na Mazowszu rok 2020 będzie rokiem Bitwy Warszawskiej. Podczas grudniowej sesji radni sejmiku Mazowsza zdecydowali, że w przyszłym roku w sposób szczególny zostanie uczczona setna rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku, potocznie zwanej Cudem nad Wisłą.

 

W przyszłym roku świętować będziemy okrągłą rocznicę bitwy stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jednej z przełomowych bitew w historii świata. Z tej okazji Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2020 Rokiem 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

 

– To jest wyjątkowa rocznica, którą należy odpowiednio uczcić. Liczymy na dużą aktywność naszych jednostek kulturalnych oraz edukacyjnych i organizacji, z którymi współpracujemy. Dołożymy wszelkich starań, aby uroczystości miały odpowiednią rangę, ale były też przygotowane w sposób atrakcyjny dla wszystkich mieszkańców regionu, w tym tych najmłodszych – podkreśla wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski.

 

Sejmik Województwa Mazowieckiego, począwszy od 2012 roku, ogłasza wybór patrona na dany rok kalendarzowy, a od roku 2016 także upamiętnienia wydarzenia na Mazowszu o szczególnym znaczeniu dla kultury, turystyki, sportu, gospodarki lub życia społecznego naszego regionu.

 

– Bitwa Warszawska 1920 roku miała ogromne znaczenie i jest uznawana przez historyków za 18. najważniejszą bitwę w dziejach ludzkości. Ten wniosek przeszedł jednogłośnie i to wydarzenie na Mazowszu zostanie w sposób godny upamiętnione. Naszymi propozycjami chcemy włączyć się w ogólnokrajowe obchody – mówi wiceprzewodniczący sejmiku Mazowsza Mirosław Adam Orliński.

Liczba wyświetleń: 1378

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.