Aktualności

Wyjątkowy koncert kolęd w Garwolinie

2019.12.31 15:00 , aktualizacja: 2019.12.31 15:35

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Samorząd województwa...
  • Orkiestra Pospieszalskich...
  • Na koncert, zorganizowany...
  • Wśród artystów którzy...

W ramach obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie odbył się 30 grudnia uroczysty koncert kolęd polskich i litewskich, w wykonaniu Rodzinnej Orkiestry Pospieszalskich.

 

Impreza zorganizowana została przez starostwo powiatowe, przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Świętowanie w rodzinnym gronie

 

Kolędy to wyjątkowy element charakterystyczny dla kultury naszego kraju. W tej tradycji splatają się wątki narodowe, dworskie, mieszczańskie i wiejskie – religijne i folklorystyczne. Do dziś w Polsce i na terenach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, śpiewane są wielojęzyczne kolędy i pastorałki, wystawiane są jasełka. Rodzinna Orkiestra Pospieszalskich od kilkudziesięciu lat gości na polskiej scenie muzycznej. W skład grupy wchodzi piętnaścioro artystów dwóch pokoleń. Rodzinna atmosfera świąteczno-noworocznego kolędowania udzieliła się wszystkim uczestnikom imprezy.

 

– Wspaniałe miejsce, jakim jest Kolegiata Garwolińska, tworzy idealną scenerię dla tak wyjątkowego wydarzenia. Zjednoczone narody Polski i Litwy niegdyś były potęgą. Jedność, wzajemny szacunek i zrozumienie zaowocowały bogatą tradycją kulturalną, której efektem są wykonywane dziś kolędy. Orkiestra Pospieszalskich pokazuje siłę, jaka drzemie w rodzinie. Ich zespół, to ewenement nie tylko na skalę europejską ale także światową. Wykonywane przez nich kolędy mają w sobie bogatą historię – piękną, choć często trudną. Rodzina i tradycja – to wartości, o które szczególnie dba i troszczy się samorząd Mazowsza – podkreślała członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wyświetleń: 414

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.