Aktualności

Nowoczesny symulator jazdy do szkoleń maszynistów KM

2020.01.14 11:05 , aktualizacja: 2020.02.10 08:40

Autor: opr. na podst. mat. Kolei Mazowieckich, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fragment kabiny symulatora jazdy pojazdu kolejowego FLIRT, widoczny jest ekran i tablica z rozdzielcza Wnętrze kabiny nowoczesnego...
wejście do symulatora jazdy Z symulatora wkrótce będą...

Już w lutym nowoczesny symulator jazdy pojazdu kolejowego FLIRT będzie do dyspozycji maszynistów Kolei Mazowieckich oraz kursantów.

 

– To urządzenie jest nam niezbędne dla realizacji szkoleń na najwyższym poziomie. Jest nieocenionym wkładem w przygotowanie przyszłych maszynistów oraz wsparciem dla pracowników drużyn trakcyjnych. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić szkolenie maszynistów bez tego rodzaju urządzenia. Sukces związany z instalacją tego nowoczesnego urządzenia jest dobrym prognostykiem na pełną realizację zamówienia w zakresie nowych pojazdów produkowanych dla Kolei Mazowieckich – podkreśla prezes spółki Czesław Sulima.

 

Jak w realu

Wnętrze kabiny symulacyjnej odzwierciedla rzeczywistą kabinę pojazdu trakcyjnego najnowszej generacji typu FLIRT produkcji Stadlera. Wyposażona jest  w oryginalny pulpit i fotel maszynisty oraz kompletną zabudową kabiny. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej platformy ruchowej o sześciu stopniach swobody posiadającej napęd elektryczny, uzyskano odzwierciedlenie jazdy rzeczywistym pojazdem kolejowym. Platforma podczas symulowanej jazdy wychyla się w różnych kierunkach, imitując drgania, przechyły i przeciążenia, jakie oddziałują na maszynistę podczas jazdy rzeczywistym pojazdem FLIRT. Dodatkowo zastosowano pięć monitorów wysokiej rozdzielczości, odpowiadających za wyświetlanie obrazu widzianego przez szybę czołową i szyby boczne, zapewniających jakość obrazu w formacie 4K UltraHD. Do wirtualizacji linii kolejowych zastosowany został nowoczesny silnik graficzny Unity, wykorzystywany przy produkcji współczesnych gier komputerowych. Dzięki temu uzyskano wysoki poziom odzwierciedlenia linii kolejowych oraz ich otoczenia. Zapewni to wrażenia z jazdy praktycznie identyczne, jak w rzeczywistym pojeździe kolejowym.

 

Symulator został zamontowany w infrastrukturze przewoźnika w Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów, gdzie niebawem rozpoczną się szkolenia maszynistów.

Liczba wyświetleń: 244

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.