Aktualności
Samorządowi liderzy cyfryzacji na Mazowszu
2020.01.21 13:20 , aktualizacja: 2020.01.21 13:45
Autor: Jakub Ślifirczyk (CG), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Gmina Pokrzywica (pow. pułtuski) została „Samorządowym liderem cyfryzacji”, zwyciężając w III edycji konkursu organizowanego przez województwo mazowieckie. Oprócz tytułu laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł. Na podium stanęły też Urząd Miasta Ostrołęki (II miejsce, 10 tys. zł) i Urząd Gminy w Klembowie (III miejsce, 5 tys. zł).
Wyróżnienia trafiły do Mazowieckiego Centrum Stomatologii Sp. z o.o. oraz Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.
Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat działa na rzecz zapewnienia mieszkańcom regionu dostępu do wiedzy i cyfrowych usług. Szczególny nacisk kładziony jest na transfer wiedzy oraz podnoszenie umiejętności informatycznych i informacyjnych wśród mieszkańców, przedsiębiorców i urzędników, a także na przekazywanie informacji o możliwościach faktycznego wykorzystywania usług i rozwiązań cyfrowych. Ważną rolę w tych działaniach zajmują samorządy lokalne. I to właśnie do nich skierowany był konkurs „Samorządowy Lider Cyfryzacji”, w ramach którego wyłaniane są te jednostki, których dokonania w sferze cyfryzacji wyróżniają się na tle innych.
Nagrodzone projekty
Zwycięzca – Gmina Pokrzywnica – zaprezentowała portal gminny oraz Internetowe Biuro Obsługi Mieszkańca, na którym dostępna jest duża liczba usług umożliwiających mieszkańcom złożenie wniosków, deklaracji i zgłoszeń. Na obydwu portalach w sposób kompleksowy zebrany jest cały system komunikacji urząd–obywatel. Gmina przygotowała również aplikację mobilną umożliwiającą wirtualny spacer po urzędzie i lokalnych kościołach, przeglądanie kalendarza wydarzeń, zgłaszanie interwencji drogowej lub dodawanie ogłoszenia na e-tablicy oraz e-przedsiębiorcy. Utworzone portale są przejrzyste, a odnalezienie danych oraz załatwienie sprawy intuicyjne i bezproblemowe. Mieszkańcy mogą też korzystać z aplikacji mobilnej na iOS i Androida – dostępne są tu wybrane, najbardziej przydatne mieszkańcom, elementy z portali.
Zdobywca II miejsca – Urząd Miasta Ostrołęki – przedstawił Portal usług elektronicznych łączący cechy portalu informacyjnego z płatniczym. Dla mieszkańców udostępniony został system komunikacji pozwalający na sprawdzanie wszelkich zobowiązań (wraz z mechanizmem dokonywania płatności), portal mapowy przedstawiający stan czystości powietrza w mieście, trasy i priorytety odśnieżania ulic (wraz z oznaczeniem firm, które odpowiadają za utrzymanie danej ulicy), okręgi wyborcze, komisje wyborcze, interaktywny kalendarz, adresy, działki ewidencji gruntów, budynki oraz zagospodarowanie przestrzenne.
Nagrodzony III miejscem – Urząd Gminy w Klembowie – przygotował i udostępnił dla mieszkańców znaczną ilość usług elektronicznych, w tym np. usługę e-rekrutacji do przedszkoli, umożliwiającą przeprowadzenie całego procesu rekrutacji dziecka bez wychodzenia z domu. Urząd gminy oferuje także dostęp do danych przestrzennych obejmujący mapy z numeracją działek, numeracją porządkową i nazwami ulic, możliwość przeglądania planów zagospodarowania i studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego zagospodarowania gminy, kategorie dróg, zdjęcia lotnicze, uzbrojenie terenu oraz rejestr mienia gminnego.
Mazowieckie Centrum Stomatologii – zostało wyróżnione za zaimplementowany system cyfryzacji dokumentów medycznych z wykorzystaniem technologii pozwalającej na rozpoznawanie tekstu w czasie rzeczywistym, digitalizację i przenoszenie do repozytorium dokumentów medycznych towarzyszących pacjentowi w procesie rejestracji i leczenia. Pismo nanoszone jest przez operatora na specjalnie przygotowane szablony formularzy (formularze pokryte są specjalną folią wielokrotnego stosowania) za pomocą długopisów skanująco-rejestrujących rozpoznających parametry biometryczne pisma. Wprowadzone rozwiązanie pozwoliło na wyeliminowanie dokumentacji tworzonej w formie papierowej i duże oszczędności finansowe oraz wielokrotne stosowanie.
Wdrożeniem, za które została wyróżniona Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego jest Katalog Centralny Bibliotek Publicznych m. st. Warszawy. Biblioteka zaimplementowała usługę w postaci Portalu, który umożliwia użytkownikom dotarcie do takich informacji jak: wydarzenia organizowane przez biblioteki, nowe pozycje w księgozbiorach, czy dane kontaktowe bibliotek i ich filii wraz z lokalizacją na mapie. Ponadto, Biblioteka przedstawiła usługę multiwyszukiwarki, która umożliwia uzyskanie informacji dotyczącej zasobów bibliotecznych w Warszawie bez konieczności korzystania z odrębnych katalogów.
Laureatom konkursu oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Liczba wyświetleń: 483
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.