Aktualności

Muzycznie w opinogórskiej oranżerii

2020.01.27 12:05 , aktualizacja: 2020.01.27 15:51

Autor: Marta Olszewska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • na scenie Krzesimir Dębski i kwartet Zagan Acoustic Krzesimir Dębski i kwartet...
  • Krzesimir Dębski gra na skrzypcach Kompozytor, skrzypek...
  • wnętrze kościoła św. Jana Kantego w Krasnosielcu Muzycznie i kolędowo w...
  • Trzech młodych muzyków z mikrofonami w dłoniach śpiewa kolędy Trio wokalne: Barbara...
  • Marta Skibińska – skrzypce i Piotr Rosiński – akordeon grają konceret w kościele Duet...
  • Wojciech Górczyk, kustosz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze opowiada o rodzinie Krasińskich O fundatorach kościoła w...

W ostatnią sobotę stycznia samorządowe Muzeum Romantyzmu w Opinogórze rozbrzmiewało wyjątkową muzyką instrumentalną. Wspólny projekt zgromadzonej w oranżerii publiczności zaprezentowali kwartet Zagan Acoustic[1] oraz kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny Krzesimir Dębski.

 

Charakterystycznymi elementami ich wspólnych występów są otwarte formy sprzyjające brawurowym improwizacjom, niecodzienne zestawienie instrumentów i niekonwencjonalny dialog między muzykami. Zagan Acoustic wraz z Krzesimirem Dębskim wykonali zarówno kompozycje z obszaru muzyki filmowej, jak również autorskie kompozycje lidera zespołu Pawła Zagańczyka. W wielu utworach znaleźć można było nawiązania do folku.

Krzesimir Dębski był wielokrotnie nagradzany jako najlepszy skrzypek, kompozytor i aranżer przez prestiżowy magazyn „JazzForum”. Jest uznanym kompozytorem muzyki filmowej. Jego ścieżka dźwiękowa pojawia się w ekranizacjach ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych oraz 40 premier teatralnych. Tworzył dla wytwórni filmowych w Hollywood (na zamówienie wytwórni Limelight Films skomponował muzykę do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914–1917). Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych.

 

„Koncerty w kościołach fundacji Krasińskich”

Muzycznie i kolędowo było też w Krasnosielcu. Zgromadzeni w kościele pw. św. Jana Kantego mieli okazję wysłuchać kolęd w wykonaniu: Tria wokalnego (Barbara Smolińska, Stanisław Bronowski i Adam Rosiński), duetu skrzypcowo-akordeonowego (Marta Skibińska – skrzypce, Piotr Rosiński – akordeon) oraz duetu wokalno-instrumentalnego z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (Angelika Wójcicka – sopran, Igor Jakub Krajewski – pianino). Wykład „Krasińscy jako fundatorzy kościoła w Krasnosielcu” wygłosił Wojciech Górczyk, kustosz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.  

 

 

 

[1] W skład kwartetu wchodzą: Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon sopranowy), Jarosław Stokowski (kontrabas).

Liczba wyświetleń: 248

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.