Aktualności

Są pieniądze dla mazowieckich strażaków

2020.01.30 11:50 , aktualizacja: 2020.02.05 14:58

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

samochód strażacki Wóz strażacki (fot. arch....

Specjalistyczne samochody, sprzęt do ratownictwa medycznego i drogowego czy remonty strażnic – to inwestycje, które po raz kolejny będą możliwe dzięki wsparciu samorządu Mazowsza. Już 3 lutego rusza nabór wniosków na realizację zadań w ramach programów „OSP – 2020” oraz „Mazowieckie strażnice OSP – 2020”. Do rozdysponowania jest w sumie 11 mln zł.

 

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu lokalnych społeczności odgrywają strażacy ochotnicy.  To świetnie przeszkoleni i gotowi do poświęceń ludzie, dzięki którym możemy czuć się bezpiecznie. Jednak w ich pracy oprócz wiedzy i siły liczy się też dobry, niezawodny sprzęt i solidna baza, w której stacjonują. Dlatego też wsparcie finansowe dla naszych mazowieckich OSP to już stała pozycja w budżecie województwa – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

OSP–2020

Na Mazowszu funkcjonuje około 2 tys. jednostek OSP. W ich szeregach służą druhowie przeszkoleni z obszaru ratownictwa drogowego oraz medycznego. To oni najczęściej, jako pierwsi, przyjeżdżają na miejsce zdarzenia, niosąc pomoc poszkodowanym w wypadkach czy klęskach żywiołowych. Ich praca nie byłaby możliwa bez odpowiedniego wyposażenia. Dlatego wzorem lat ubiegłych w ramach wsparcia samorząd Mazowsza przeznaczył w tym roku 8 mln zł na zakup nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych, nowego sprzętu specjalistycznego oraz środków ochrony indywidualnej strażaka – hełmów, butów, ubrań i rękawic specjalnych.

 

Wsparciem mogą być objęte jednostki OSP wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) oraz te, które pretendują do spełnienia warunków włączenia do tego systemu.

 

„Mazowieckie strażnice OSP – 2020”

To nie jedyna pomoc, jaką w tym roku mogą otrzymać strażacy ochotnicy. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył także dodatkowo 3 mln zł na remonty strażnic OSP. Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej.

 

– Praca strażaków wymaga stałego wsparcia. I nie chodzi tylko o sprzęt. Ważne jest również zapewnienie im komfortowych warunków do pracy.  Zdajemy sobie sprawę, że wiele budynków, w których mieszczą się OSP, jest w złym stanie technicznym i wymaga pilnych napraw. Stąd od 3 lat przekazujemy również środki finansowe na remonty strażnic – dodaje wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej może złożyć wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Maksymalna kwota dofinansowania na remont strażnic wynosi do 20 tys. zł, a na zakup wozów strażackich nawet 100 tys. zł. Samorząd gminy lub miasta może ubiegać się o wsparcie tylko dla jednej jednostki OSP.

 

Szczegółowe informacje, zasady i wnioski o przyznanie pomocy finansowej w zakładce Bezpieczeństwo/Ochotnicza Straż Pożarna.

 

Wnioski należy składać osobiście lub wysłać pocztą na adres Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa lub ul. Skoczylasa 4, 03-464 Warszawa, z dopiskiem: „WNIOSEK OSP – 2020". Ostateczny termin składania wniosków upływa 14 lutego br. UWAGA! Liczy się data wpływu do urzędu.

 

Liczba wyświetleń: 2808

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.