Aktualności

Najlepsi uczniowie z subregionu siedleckiego ze stypendium marszałka!

2020.02.03 14:25 , aktualizacja: 2020.02.04 12:44

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członkowie zarządu Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc stoją obok siebie i przekazują uczniowi teczkę z listem gratulacyjnym. W tle widać kurtynę z hasłem oraz innych uczniów. Na pierwszym planie stoi wysoki chłopak w garniturze ze stosem zielonych teczek na prawym ręku. Podaje je Elżbiecie Lanc. Warunkiem otrzymania pomocy...
  • Duża grupa uczniów stoi, pozując do zdjęcia. Wśród nich jest Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska Wśród laureatów programów...
  • Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska stoi przed mikrofonem. Za nią w tle są banery z godłem województwa oraz flagą Polski – Wśród stypendystów są...
  • Przed mikrofonem stoi członek zarządu Elżbieta Lanc. W tle baner z herbem Mazowsza i flaga Polski – Nasze stypendium jest nie...

Wśród tegorocznych laureatów programów stypendialnych realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego jest 96 uczniów z subregionu siedleckiego. Każdy z nich przez cały rok szkolny będzie otrzymywać stypendium w wysokości około 500 zł miesięcznie. W sumie na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły blisko 5 mln zł. Ze zdolną młodzieżą z subregionu siedleckiego spotkały się członkowie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.

 

Programy stypendialne, w których wzięli udział uczniowie to „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” oraz „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”.

– Młodzi ludzie potrzebują wsparcia, aby rozwijać swoje pasje i talenty. Niestety proces kształcenia oprócz chęci i zaangażowania uczniów, wymaga często dużych nakładów finansowych. Nie da się ukryć, że zakup książek czy udział w różnego rodzaju kursach wiążą się ze sporymi wydatkami. Nasze stypendium jest zatem nie tylko nagrodą, ale ułatwia też pogłębianie wiedzy i realizację marzeń – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

W tym roku szkolnym wsparcie w ramach obydwu projektów otrzyma w sumie 994 najzdolniejszych uczniów z Mazowsza – 476 ze szkół podstawowych i ogólnokształcących oraz 518 ze szkół zawodowych. Każdy z nich otrzyma miesięcznie około 500 zł (w zależności od programu). 96 tegorocznych stypendystów pochodzi z subregionu siedleckiego (lista szkół w załączniku).

 

To już 11 edycja programów stypendialnych dla mazowieckiej młodzieży. Stypendia to dla uczniów często duży zastrzyk finansowy. Tym bardziej, że wsparcie mogą przeznaczyć zarówno na udział w różnego typu zajęciach, warsztatach, wycieczkach, kursach zawodowych czy konferencjach naukowych, ale także na zakup niezbędnego sprzętu komputerowego, fotograficznego czy książek itp. Warunkiem otrzymania pomocy są ponadprzeciętne wyniki w nauce, a wysoka średnia ocen czy też udział w olimpiadach i konkursach to tylko niektóre z kryteriów, jakie muszą spełniać osoby ubiegające się o wsparcie.

– Doceniamy wszystkich zdolnych uczniów, bez względu na to, jaką ścieżkę edukacyjną wybrali. Wśród naszych stypendystów są bowiem uczniowie szkół podstawowych, liceów, techników, ale też szkół branżowych. Ich osiągnięcia są równie imponujące, jak determinacja, z jaką zmierzają do wyznaczonych przez siebie celów  – dodaje Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.

Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz  liceów ogólnokształcących, zlokalizowanych na obszarze województwa mazowieckiego osiągających wysokie wyniki w nauce. Projekt ma na celu rozwijanie zdolności edukacyjnych i motywowanie do dalszej nauki. Wsparcie stypendialne w roku szkolnym 2019/2020 trafi do 476 uczniów, a całkowita kwota stypendium wynosi 4900 zł.

 

Całkowita wartość projektu: 2 682 260 zł.

Kwota dofinansowania Unii Europejskiej: 2 145 808 zł

 

Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych to z kolei projekt, którego celem jest wzrost efektywności i skuteczności w zakresie kształcenia zawodowego tak, aby odpowiadało ono na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. W roku szkolnym 2019/2020 stypendium otrzyma 518 stypendystów w wysokości 5077 zł.

 

Całkowita wartość projektu: 2 892 876 zł

Kwota dofinansowania Unii Europejskiej: 2 314 300,80 zł.

 

Do tej pory w ramach programów stypendialnych Samorząd Województwa Mazowieckiego wsparł w sumie 8607 uczniów, a na stypendia przeznaczono w sumie ponad 41 mln zł.

 

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 363

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.