Aktualności

Muzea Malczewskiego i Kochanowskiego o planach na przyszłość

2020.02.19 13:45 , aktualizacja: 2020.02.19 14:14

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wicemarszałek Rafał Rajkowski i dyrektor Leszek Ryszczyk, stoją wraz z trzema innymi pracownikami muzeum, patrząc przed siebie. Ręce mają opuszczone wzdłuż ciała.  Między nimi stoi sztaluga z obrazem Portret Karola Potkańskiego. Podczas spotkania...
  • Dyektorzy Maria Jaskot i Leszek Ruszczyk, wicemarszałek Rafał Rajkowski siedzą za stołem konferencyjnym. Przed nimi na stole stoją mikrofony radiostacji. W tle widać banery województwa i muzeum Malczewskiego Dyrektorzy placówek –...
  • Dyrektor Maria Jaskot i wicemarszałek siedzą za stołem konferencyjnym Wśród planowanych...
  • Wicemarszałek i dyrektor Ruszczyk podają sobie prawe dłonie na tle portretu Podkańskiego. Lewe dłonie mają uniesione z podniesionym kciukiem do góry – To dla nas niezwykle...
  • Portret Karola Podkańskiego Dzieło przedstawia Karola...

Od 14 lutego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie działają już jako oddzielne instytucje. O szansach i wyzwaniach, jakie przed nimi stoją, a także o planach na przyszłość mówili dziś dyrektorzy placówek – Leszek Ruszczyk oraz Maria Jaskot.  Podczas spotkania wicemarszałek Rafał Rajkowski przekazał radomskiemu muzeum obraz Jacka Malczewskiego „Portret Karola Potkańskiego”.

 

Na styczniowej sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o usamodzielnieniu Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Do tej pory stanowiło ono oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

– Czarnoleskie muzeum „dorosło” do tego, żeby działać jako oddzielna instytucja. Wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, ma atrakcyjną ofertę i pracowników z wieloma pomysłami. Samodzielność otworzy muzeum drzwi do środków zewnętrznych, a co za tym idzie do podjęcia dużych inwestycji i dostosowania placówki do oczekiwań współczesnego odbiorcy – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Również przed Muzeum im. Jacka Malczewskiego pojawiają się nowe możliwości. Jestem przekonany, że zaowocują ciekawymi projektami – dodaje.

 

„Malczewski” się rozwija

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu właśnie wzbogaciło się o kolejny obraz Jacka Malczewskiego. Na zakup „Portretu Karola Potkańskiego” (1906 r.) samorząd województwa przeznaczył ponad 389 tys. zł. Dziś wicemarszałek Rafał Rajkowski przekazał go placówce.

– To dla nas niezwykle cenny nabytek. Obraz ma wielkie walory artystyczne, bogatą symbolikę i jest mistrzowsko namalowany. Dzieło przedstawia Karola Potkańskiego, dalekiego kuzyna Jacka Malczewskiego, w którego wychowaniu uczestniczył ojciec Jacka – Julian Malczewski. Panowie – Jacek i Karol byli ze sobą zaprzyjaźnieni, Potkański został co najmniej dwa razy sportretowany przez Malczewskiego – podkreśla Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Radomskie muzeum jest też w trakcie dużej inwestycji – trwa remont w Domach Gąski i Esterki. Przedsięwzięcie wsparł samorząd Mazowsza, przeznaczając na ten cel ponad 4,3 mln zł.

– Prace w zabytkowych kamienicach są już na ostatniej prostej i powinny zakończyć się w lipcu. Chcemy, aby w Domach Gąski i Esterki powstała wystawa ukazująca dzieje Radomia od średniowiecza do XX w. Odtworzymy m.in. gabinet Walerego Przyborowskiego i Aptekę „Pod Białym Orłem” – mówi dyrektor Leszek Ruszczyk.

 

Dodatkowo w kamienicach znajdzie się sala kinowa na 20 osób oraz prezentacja w 3D ukazująca rozwój architektury Radomia.

 

Dużo zyska Czarnolas

Ambitne plany ma także Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

– Z usamodzielnieniem muzeum wiążą się nowe uwarunkowania prawne i zmiana dotychczasowej struktury organizacyjnej. Jestem przekonana, że wpłynie to pozytywnie na pracę całego zespołu muzealnego, da pracownikom poczucie wyraźnie określonej roli w całościowym rozwoju placówki – podkreśla Maria Jaskot, p.o. dyrektora Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. – Wszystkim nam zależy na tym, aby muzeum było miejscem atrakcyjnym, otwartym, skupiającym różne środowiska. Miejscem dającym przestrzeń na twórczą integrację, rozwijanie pasji. Miejscem, gdzie w sposób wartościowy i przyjemny można spędzić czas. Jesteśmy gotowi na podjęcie stojących przed nami wyzwań – dodaje.

Priorytetem muzeum jest udostępnienie krypty pod kaplicą Jabłonowskich – miejsca obecnie niedostępnego dla zwiedzających. Wśród planowanych inwestycji są też rewitalizacja dawnej oficyny dworskiej oraz dostosowanie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka zamierza też poszerzyć działalność edukacyjną o osoby zainteresowane humanistyką, nauczycieli, studentów.

– Ten cel będzie realizowany przez Czarnoleski Ośrodek Informacji, Dokumentacji i Badań, obsługujący specjalistyczną bibliotekę, zawierającą zbiór tzw. Cochanowian, który systematycznie będzie uzupełniany. Pod opieką ośrodka znajdą się również takie zbiory specjalne jak: fototeki, audioteki, videoteki, audiobooki, udostępniane do celów badawczych i wydawniczych. Przy ośrodku działać będzie stałe kolegium specjalistów, składające się z pracowników naukowych Instytutu Badań Literackich PAN, głównie zespół ds. Wydania Dzieł Wszystkich Jana Kochanowskiego, który będzie ciałem wspierającym inicjatywy badawczo-naukowe realizowane przez ośrodek – mówi dyrektor Maria Jaskot.

Czarnoleskie muzeum odwiedza rocznie 28 tys. turystów. Szansą na przyciągnięcie kolejnych są inwestycje turystyczne, które zamierzają realizować lokalne władze, jak chociażby budowa ścieżek rowerowych łączących Czarnolas z innymi miejscowościami o walorach krajobrazowych czy historycznych takich jak: Garbatka Letnisko, Zwoleń, Sycyna, Wysokie Koło czy też rozległa Puszcza Kozienicka. Wśród planów jest też współpraca z innymi muzeami o profilu literackim w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie czy Lublinie i realizacja wspólnego projektu promującego literacki szlak turystyczny.

 

Liczba wyświetleń: 418

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.