Aktualności

Ponad 5 mln zł na wodociągi i kanalizację w subregionach płockim i żyrardowskim

2020.02.21 15:00 , aktualizacja: 2020.02.24 11:44

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Decyzją zarządu województwa...
Umowy z beneficjentami...

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego do gmin z Mazowsza trafią w sumie ponad 53 mln zł w ramach PROW 2014–2020. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci z subregionów płockiego i żyrardowskiego.

 

– Słabo rozwinięta infrastruktura wodno-ściekowa to wciąż duży problem. Na szczęście mazowieckie gminy aktywnie szukają wsparcia i zgłaszają projekty. Tym razem podpisujemy umowy na środki unijne w ramach PROW – podkreśla marszałek Adam Struzik.

O wsparcie finansowe na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową mogły ubiegać się mazowieckie gminy, związki międzygminne oraz spółki, w których jedynym udziałowcem są jednostki samorządu terytorialnego. Gminy złożyły łącznie 153 wnioski, z których ostatecznie do dofinansowania zakwalifikowano 45 projektów. Z subregionu płockiego dotacje otrzymały gminy: Gostynin, Bodzanów, Rościszewo, Brudzeń Duży, Mochowo i Bulkowo, a z żyrardowskiego: Warka, Mszczonów oraz Młodzieszyn. To dziewięć spośród 45 mazowieckich gmin, które otrzymają unijne wsparcie na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

– Gminy wciąż mają duże potrzeby związane z tego typu infrastrukturą. Są to kosztowne instalacje, dlatego środki zewnętrzne często stanowią jedyną szansę na ich wykonanie czy przebudowę – dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Otrzymane dofinansowanie beneficjenci przeznaczą m.in. na: budowę, przebudowę lub wyposażenie oczyszczalni ścieków, ujęć wody, stacji uzdatniania wody, systemów kanalizacji sanitarnej, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz poprawę infrastruktury wodno-ściekowej.

 

Pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowalnych projektu. Maksymalna wysokość wsparcia na realizację projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w okresie realizacji programu nie może przekroczyć 2 mln zł na beneficjenta.

 

Liczba wyświetleń: 203

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.