Aktualności
Zdalna opieka nad seniorami – teraz też w subregionie siedleckim
2020.02.27 10:55 , aktualizacja: 2020.02.27 13:30
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej – tak mogą żyć seniorzy na Mazowszu, którzy biorą udział w pilotażowym programie dotyczącym teleopieki. Wśód nich są m.in. mieszkańcy miasta i gminy Siedlce, a także Węgrowa, Garwolina, Łochowa i Liwu. Na całym Mazowszu z pilotażu ma skorzysta ponad 650 starszych osób. Program prowadzony jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
Co piąty mieszkaniec Mazowsza to osoba starsza. Niektórym z nich kondycja i obawa o stan zdrowia nie pozwalają funkcjonować samodzielnie. Inni szukają sposobu na aktywne spędzanie czasu, biorąc udział w różnych zajęciach, angażując się w sprawy lokalne.
– Zgłosiło się na razie 27 gmin, ale mamy nadzieję, że ten pilotaż zachęci innych do skorzystania z systemu teleopieki. Już dziś wiadomo, że taka forma czuwania nad osobami starszymi pozwala im na pewną samodzielność. A to daje szansę na uniknięcie pobytu osób starszych w zakładach opiekuńczo-leczniczych czy domach pomocy społecznej – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. – W tych przypadkach, w których można na to pozwolić, warto przedłużyć komfort samodzielnego życia we własnym domu.
W grudniu ubiegłego roku mazowieccy radni zatwierdzili listę gmin, które otrzymają dotację na zorganizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w formie teleopieki. To 27 samorządów z całego Mazowsza. Według założeń w całym województwie z pilotażowego programu skorzysta ponad 650 starszych osób.
– Dzisiaj do pilotażowego programu teleopieki przystąpił subregion siedlecki. Skorzysta na tym miasto i gmina Siedlce, a także Węgrów, Garwolin, Łochów i Liw. Chcemy dać osobom starszym poczucie, że, będąc w domu, same mogą czuć się bezpiecznie. Stąd prawie 202 tys. zł na pilotaż, który w tym roku wprowadzamy na Mazowszu – wyjaśnia członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
Każda z gmin we własnym zakresie rekrutuje chętnych do wzięcia udziału w pilotażu. Również gminy ustalają indywidualnie, czy dofinansowanie wykorzystane będzie jedynie na opłacenie usługi abonamentowej (automatyczne połączenie z centrum alarmowym), czy również na zakup sprzętu, w który wyposażeni zostaną seniorzy. Wysokość dotacji, jaką otrzymały, wynika ze zgłaszanych przez nie zapotrzebowań.
– Zależy nam na stworzeniu systemu teleopieki, z którego seniorzy będą mogli korzystać za darmo – wyjaśnia Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej pełnomocnik zarządu województwa do spraw polityki senioralnej. – Tworzenie takich systemów na terenie gmin jest tańsze niż opłacanie pobytu w domach pomocy społecznej. A przede wszystkim daje starszym osobom poczucie godnego, ale i bezpiecznego życia w zaciszu domowym.
Na czym polega teleopieka?
Teleopieka to system przywoławczy, działający przez 24 h na dobę w domu podopiecznego. Osoby, które zgłoszą się do programu, zostaną wyposażone w urządzenie pierwszej generacji. Oznacza to, że kontakt z centrum alarmowym w sytuacjach zagrożenia życia będzie odbywał się przy pomocy tzw. przycisku SOS w formie breloka lub opaski. Właśnie po naciśnięciu tego przycisku w razie jakiegokolwiek zagrożenia (np. upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia) nastąpi automatyczne połączenie w trybie głośnomówiącym przez to urządzenie z centrum alarmowym. Wówczas operator zdecyduje o tym, jaką interwencję podjąć. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, a teleopieka sprawia, że pomoc w sytuacjach nagłych lub zagrażających życiu może być udzielona szybciej.
Pilotażowy program zaplanowany jest na dwa lata, z czego w 2020 r. przekazywane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 r. gminy zobowiązują się prowadzić już program we własnym zakresie.
Liczba wyświetleń: 339
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.