Aktualności
Z okazji Święta Kobiet – o kobietach Mazowsza
2020.03.06 15:30 , aktualizacja: 2020.03.06 15:38
Autor: Oprac. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
8 marca – w Międzynarodowym Dniu Praw Kobiet – w Polsce tradycyjnie obchodzimy Święto Kobiet. To najlepsza sposobność, aby podkreślić, że na Mazowszu dominują kobiety aktywne i mądre, silne i ambitne, kreatywne i wielozadaniowe. Kobiety, które realizują swoje plany i marzenia, osiągając satysfakcję i poczucie życiowego spełnienia dzięki aktywności zawodowej i publicznej, ale także jako wspaniałe mamy, babcie, żony, partnerki i koleżanki.
Więcej kobiet na Mazowszu
W województwie mazowieckim mieszka ponad 2,8 mln kobiet. Liczba ta w porównaniu z 2009 r. zwiększyła się o 97,6 tys., tj. o 3,6 proc. Kobiety stanowią większość, bo 52 proc. ogółu ludności całego województwa. Współczynnik feminizacji, określający liczbę kobiet przypadających na 100 mężczyzn, ukształtował się na poziomie 109. Jednak w samej Warszawie przewaga kobiet jest jeszcze większa – na 100 mężczyzn przypada 117 kobiet (uwaga: wszystkie dane wg GUS na dzień 30 czerwca 2019 r.).
Ciekawe, że podczas gdy statystycznie na Mazowszu mediana wieku kobiet rośnie – to w Warszawie kobiety statystycznie młodnieją. Dokładnie jest tak, że z każdym rokiem statystyczna mieszkanka województwa mazowieckiego odznacza się coraz wyższym wiekiem środkowym (inaczej medianą wieku, czyli granicą wieku, którą połowa kobiet już przekroczyła, a druga połowa jeszcze nie osiągnęła). W latach 2009–2019 wartość mediany wzrosła z 40,3 do 42,3 r. Natomiast w Warszawie kobiety statystycznie młodniały – w 2019 r. przeciętna warszawianka miała przeciętnie o 0,4 roku mniej niż w 2009 r.
Ważne, że poprawiają się statystyki dotyczące długości życia. Od 2008 roku przeciętne dalsze trwanie życia kobiet mieszkających na Mazowszu wydłużyło się o 1,4 roku (do 82 lat), a w samej Warszawie nawet o 1,9 roku (do 83 lat).
Kobiety w Samorządzie Województwa Mazowieckiego
W polityce samorządowej w Polsce dominują mężczyźni – obecnie jest niespełna 14 tys. kobiet wśród wszystkich 46,5 tys. radnych gmin, miast, powiatów i województw. W wymiarze regionalnym: wśród 552 radnych wszystkich sejmików wojewódzkich, w wyborach w 2018 r. wybranych zostało 159 kobiet (wszystkie dane wg GUS).
Natomiast dziś w gronie 51 radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego jest 14 kobiet. Dwie z nich są członkami organu wykonawczego samorządu, którym jest Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Elżbieta Lanc (w zarządzie od 2014 r., w swojej karierze ma doświadczenie m.in. jako starosta węgrowski i wicewojewoda mazowiecki, a radną województwa jest nieprzerwanie od 2002 r.) podkreśla rosnącą rolę kobiet. – Kobiety coraz częściej i z większą otwartością wchodzą w świat polityki, co uważam za duży plus. Jesteśmy silniejsze psychicznie od mężczyzn, lepiej radzimy sobie ze stresem – zapewnia, podkreślając, że kobiety chcą być aktywne, pracować zawodowo, a jednocześnie dbać o domowe ognisko.
Janina Ewa Orzełowska (w zarządzie od 2010 r., radna sejmiku IV–VI kadencji) cieszy się, że pań w samorządzie przybywa. – Społeczeństwo, niegdyś wydaje się bardziej „konserwatywne”, zrozumiało, że kobiety też potrafią się odnaleźć w polityce. Może bierze się to z ich natury – opiekunki domowego ciepła, które troskę przekłada na większą liczbę osób – mówi, zapewniając, że kobiet jest coraz więcej, także na wysokich stanowiskach. Nie boją się one też rozkręcać własnych biznesów.
Poznajmy bliżej każdą z 14 kobiet – radnych województwa mazowieckiego.
Informacje w linkach:
Bala Joanna (Sejmikowy Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość)
Białecka Ewa (Sejmikowy Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość)
Bornowska Katarzyna Anna (Sejmikowy Klub Radnych Koalicja Obywatelska)
Brzezińska Anna (Sejmikowy Klub Radnych Koalicja Obywatelska)
Cichocka Helena (Sejmikowy Klub Radnych Koalicja Obywatelska)
Kierzkowska Urszula Anna (Sejmikowy Klub Radnych Koalicja Obywatelska)
Lanc Elżbieta (Sejmikowy Klub Radnych Koalicja Obywatelska)
Lubiak Katarzyna (Sejmikowy Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość)
Orzełowska Janina Ewa (Sejmikowy Klub Radnych Polskie Stronnictwo Ludowe)
Paprocka-Ślusarska Wioletta (Sejmikowy Klub Radnych Koalicja Obywatelska)
Stalińska Dorota (Sejmikowy Klub Radnych Polskie Stronnictwo Ludowe)
Wolszczak Anna (Sejmikowy Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość)
Zakrzewska Jadwiga Teresa (Sejmikowy Klub Radnych Koalicja Obywatelska)
Ziątek Izabela (Sejmikowy Klub Radnych Koalicja Obywatelska)
Liczba wyświetleń: 1205
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.