Aktualności

Koronawirus – najważniejsze informacje

2020.03.12 10:00 , aktualizacja: 2020.04.09 06:38

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Przy długim stole po obu stronach siedzą członkowie zarządu i dyrektorzy. Marszałek siedzi u szczytu stołu. Przed sobą ma monitor komputera. Tak samo pozostali Na specjalnym posiedzeniu...

Na specjalnym posiedzeniu zarządu województwa marszałek Adam Struzik omówił z członkami zarządu i dyrektorami departamentów wnioski ze spotkania z premierem oraz wojewodą. Instytucje kultury samorządu województwa, zgodnie z decyzją rządu, zawieszają aktywność. Omówiono też problemy szpitali – niestety z wielu placówek dochodzą sygnały, że brakuje środków ochrony.

 

– Nasze szpitale są w gotowości. Duże podziękowania dla lekarzy i całego personelu. Niestety, zgłaszają nam, że zaczyna brakować pakietów ochrony osobistej – mówi marszałek Adam Struzik. – Zgodnie z decyzją rządu, by zmniejszyć ryzyko zakażenia, odwołane zostaną wszystkie planowane w naszych instytucjach kultury wydarzenia i imprezy. Trzeba też podjąć odpowiedzialną decyzję, że ograniczamy naszą aktywność zewnętrzną, czyli wszelkiego rodzaju spotkania, konsultacje, tak aby nie narażać mieszkańców. Ta sytuacja jest dla nas wszystkich swoistym testem odpowiedzialności. Współpraca ponad podziałami jest absolutnie konieczna.

 

Przypominamy też, że zawieszone zostają od 12 do 25 marca br. zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych, dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest organem prowadzącym.  

Zawieszone zostają również – do odwołania – wszelkie spotkania, narady, zebrania i konsultacje, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, w których biorą udział klienci zewnętrzni, zarówno w Urzędzie, jak i poza nim.

 

Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące porad związanych z koronawirusem COVID-19. Aktualne komunikaty publikowane są na bieżąco na stronach  Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego 

Informacja o spotkaniach, naradach, konsultacjach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Informacja

 

Główne porady

Ważne!

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

  • Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

 

  • Jak ochronić się przez zakażeniem?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

 

  • Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • kaszlesz i masz duszności.
     

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:

  LUB

  • zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
    Lista szpitali zakaźnych

 

Stosuj  podstawowe zasady ochrony,  gdy kaszlesz i kichasz, oraz higieny rąk. Pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

 

 

 

Podstawowe zasady zapobiegawcze, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia

  • Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

 

  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

 

  • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

 

  • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

 

  • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

 

  • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

 

  • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

  • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

 

Odwołane imprezy masowe, a co z wycieczkami?

 

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Zajęcia w szkołach i na uczelniach

Od 12 do 25 marca 2020 r. zostają  zawieszone zajęcia na uczelniach.  Szczegółowe informacje dostępne są na stronie resortu nauki.

 

Informacje dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy w związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości.

W sytuacji negatywnych skutków finansowych dla przedsiębiorców wynikających z epidemii koronawirusa urzędy skarbowe będą brać pod uwagę te szczególne okoliczności przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących przyznania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty, umorzenia zaległości podatkowych itp).

Wnioski składane przez przedsiębiorców w trybie art. 67a i art. nast. Ordynacji podatkowej będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

 

Dodatkowe informacje wynikające z przepisów ogólnych:

  • Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję (może to się odbyć w obecnych warunkach telefonicznie) o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny (nie jest potrzebne wydanie e-zla).
  • Niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez Państwowego Inspektora Sanitarnego traktuje się na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby.
  • Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy – 80 proc. wynagrodzenia.
  • Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2446 kB, Liczba pobrań: 179, Adobe Acrobat Document
Rozmiar: 1220 kB, Liczba pobrań: 267, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 2684

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.