Aktualności

Mazowsze: samorząd województwa przeznacza środki unijne na walkę z koronawirusem; trwają zakupy z rezerwy kryzysowej

2020.03.16 14:40 , aktualizacja: 2020.04.07 08:31
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Przy owalnym stole prezydialnym siedzą członkowie zarządu. Na pierwszym planie widać monitor komputera z wyświetlonym dokumentem Zarząd województwa, podczas...
Grafika informująca o zakupach sprzętu dla szpitali (podany jest rodzaj sprzętu, np. respiratory, oraz miejsce, do którego ma trafić (arch. UMWM)

Zarząd Województwa Mazowieckiego, podczas posiedzenia 16 marca, podjął decyzję o przekierowaniu środków unijnych na specjalny projekt doposażający mazowieckie szpitale. Zielone światło dała już Komisja Europejska. Szpitale już zgłaszają swoje potrzeby. Samorząd może przekierować na ten cel nawet ponad 100 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki.

 

Jest decyzja – środki z UE na walkę z koronawirusem

 

Zarząd województwa planuje zmiany w RPO (środki unijne w gestii samorządu województwa), dzięki którym możliwe będą zakupy inwestycyjne i niezbędne prace remontowo-budowlane w szpitalach przyjmujących pacjentów z koronawirusem. Projekt obejmować będzie w szczególności zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej czy przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo-budowlanych. Liderem projektu będzie samorząd województwa, natomiast partnerami w projekcie mogą być szpitale wskazane przez wojewodę (stan podwyższonej gotowości) oraz pogotowie. Szpitale zostały już poproszone o wskazanie potrzeb, które mogłyby zostać ujęte w projekcie. Jest na to zgoda Komisji Europejskiej. Zakupy będą realizowane przez samorząd województwa.

 

– W piątek (13 marca) UE dała wszystkim państwom członkowskim zielone światło, aby uruchomić również środki unijne na walkę z koronawirusem. Mazowsze, jako pierwsze w kraju, podejmuje takie działanie. Realizacja projektu już się rozpoczęła. Zbieramy realne potrzeby od szpitali. Możemy przekierować na ten cel nawet ponad 100 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

 

Trwają zakupy z rezerwy kryzysowej Mazowsza

 

W zeszłym tygodniu zarząd województwa uruchomił rezerwę kryzysową. Zakupy zgłaszane przez szpitale już są realizowane. W piątek zarezerwowano 15 respiratorów dla szpitala w Siedlcach. Do tego 2 RTG przyłóżkowe – dla szpitala zakaźnego w Warszawie oraz dla szpitala gruźliczego w Otwocku. Dziś zarezerwowanych zostanie 15 respiratorów dla szpitala w Ostrołęce i 3 dla szpitala zakaźnego w Warszawie. W sumie na zakupy samorząd zarezerwował 6,5 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał do tej pory 3,1 mln zł na doposażenie szpitali w ramach walki z koronawirusem.

 

Niestety, coraz pilniej potrzebne są także środki ochrony osobistej, jak i płyny dezynfekujące. Szpitale oszacowały swoje potrzeby na ten cel na 12 mln zł – dodaje członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Przedłużenie naborów w EFS

 

Dziś Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o wydłużeniu terminów zgłoszeń w już ogłoszonych i dopiero planowanych konkursach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Decyzja podyktowana jest nadzwyczajną sytuacją spowodowaną wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zmiany dotyczą konkursów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegóły na www.mazowia.eu

 

Chcemy uspokoić beneficjentów, dając im dłuższy czas na przygotowanie dobrych wniosków. To zupełnie naturalna decyzja, wynikająca z niełatwej sytuacji, w której się znaleźliśmy – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Liczba wyświetleń: 427

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.