Aktualności

Marszałek Mazowsza apeluje do seniorów – zostańcie w domach!

2020.03.31 11:40 , aktualizacja: 2020.04.01 19:28

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

(infogr. UMWM)

Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii. Powodem jest rozprzestrzeniający się koronawirus SARS-CoV-2, którym zarażonych jest coraz więcej ludzi. Wśród najbardziej zagrożonych są seniorzy. Dlatego marszałek Adam Struzik apeluje – Zostańcie w domach. Pomyślcie o swoim zdrowiu.

 

Naukowcy są zgodni – ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji wywołanej koronawirusem rośnie z wiekiem zarażonego.

– Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy jest trudna. To wyzwanie dla nas wszystkich. Musimy pamiętać, że choroba COVID-19 nie jest zwykłym przeziębieniem. Proces leczenia jest trudny, a o jego skuteczności decyduje stan zdrowia i wiek pacjenta. Tym bardziej powinniśmy zachować wszelkie możliwe środki ostrożności, stosować się do wytycznych i dbać o siebie nawzajem. Wiem, że doskwierająca osobom starszym samotność jest często trudna do zniesienia. Jednak w obliczu zagrożenia, z jakim przyszło nam się zmierzyć, warto zmienić nasze codzienne przyzwyczajenia, zostać w domu i skorzystać z pomocy innych. W końcu życie mamy tylko jednopodkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Dlaczego seniorzy?

Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczne dla osób w wieku 65+. Ma to związek z układem odpornościowym, który z wiekiem jest coraz słabszy. Przez to starsi ludzie trudniej znoszą wszelkiego rodzaju infekcje. Poza tym cierpią często na różne choroby przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca czy nerek, co dodatkowo osłabia ich organizm.

 

Jak się chronić?

Podczas epidemii hasło „zostań w domu” nabiera szczególnego znaczenia. Podstawą jest unikanie dużych skupisk ludzi. Wirus rozprzestrzenia się bowiem drogą kropelkową (ślina, łzy, wydzielina z nosa), a do zarażenia koronawirusem dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Im więcej osób w pomieszczeniu, tym większe ryzyko zakażenia. Dlatego tak niebezpieczne są zakupy w sklepach i aptekach, wizyty w przychodniach lekarskich i urzędach czy podróżowanie komunikacją miejską. W tym trudnym czasie lepiej nie wychodzić z domu, a o pomoc w zrobieniu zakupów czy załatwieniu formalności urzędowych można poprosić kogoś młodszego – członka rodziny, sąsiada czy przyjaciela. Stosując jednak przy tym zalecane środki ostrożności, m.in. zachowując odpowiedni odstęp podczas rozmowy (około 1,5 m). Pamiętajmy też o zachowaniu higieny osobistej, zwłaszcza o częstym myciu rąk. W przypadku choroby natomiast zawsze można skontaktować się z lekarzem telefonicznie.

– W życiu najważniejsze jest zdrowie. Jeśli będziemy odpowiednio o siebie dbać, będziemy cieszyć się nim latami. Potraktujmy ten czas poważnie i wykorzystajmy go najlepiej, jak potrafimy. Każdemu z nas przyda się odpoczynek i dodatkowa możliwość na nadrobienie w domowym zaciszu zaległości literackich, filmowych czy kulinarnych. Łącząc przyjemne z pożytecznym, dbamy o zdrowie swoje i innych – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Administracja w trosce o zdrowie seniorów

W sytuacjach wyjątkowych seniorzy z Mazowsza mogą kontaktować się z Pełnomocnikiem Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Polityki Senioralnej pod adresem . Oprócz tego na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (www.mcps.com.pl) można znaleźć informacje oraz wykaz numerów telefonów wraz z linkami do stron instytucji państwowych stale monitorujących obecną sytuację.

 

Samorząd Mazowsza wspiera walkę z koronawirusem

Mazowsze jako pierwszy region uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. W puli jest 150 mln zł z UE. Mazowieckie szpitale będą kupować aparaturę medyczną i diagnostyczną, środki ochrony osobistej czy prowadzić niezbędne prace adaptacyjne. Liderem projektu będzie samorząd województwa, natomiast partnerami w projekcie mogą być szpitale wskazane przez wojewodę (stan podwyższonej gotowości) oraz pogotowie. Trwa analiza zgłoszonych przez placówki potrzeb.

 

Ponadto równolegle trwają zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej z rezerwy kryzysowej Mazowsza. Zarząd województwa uruchomił już 10,5 mln zł. Zamówienia już są realizowane.

 

Liczba wyświetleń: 322

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.