Aktualności

Wspólnie o walce ze skutkami epidemii

2020.03.31 11:25 , aktualizacja: 2020.03.31 11:57
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W wideokonferencji...

Rozprzestrzeniający się koronawirus SARS-CoV-2 i jego skutki dla samorządów były tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami, marszałkami województw i prezydentami miast. Samorząd Mazowsza reprezentowali wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członek zarządu Elżbieta Lanc. Z uwagi na bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy spotkanie odbyło się w formie telekonferencji.


Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii, spowodowany rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Nadzwyczajna sytuacja, w której znalazł się świat, niesie ze sobą określone skutki – także dla samorządów. Stąd inicjatywa spotkania, podczas którego można było zebrać informacje o najbardziej palących problemach polskich miast i regionów.


Samorządy w ciężkiej sytuacji

Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.: zabezpieczenie szpitali, trudności z pozyskaniem środków ochrony i sprzętu medycznego, trudna sytuacja instytucji kultury i spółek, w tym lotnisk. Samorządy alarmują o spadku dochodów i swoich poważnych obawach co do przeprowadzenia w tej sytuacji wyborów. Pojawia się też problem odpadów, w tym zakaźnych. Samorządy alarmują także o wzrostach cen. Pojawiają się też pytania dotyczące egzaminów ósmoklasistów. Istotne były kwestie związane z niezbędnym wsparciem dla przedsiębiorców i pracowników.
Samorządowcy zwrócili się także do strony rządowej z apelem o uelastycznienie procedur w zakresie przesuwania środków, w tym także unijnych.


Co z wyborami?

Jak zauważył wicemarszałek Wiesław Raboszuk, problemem, z którym przyjdzie się zmierzyć w najbliższym czasie są terminy egzaminów ośmioklasistów i matur. Innym ważnym terminem, który budzi wątpliwości jest termin wyborów prezydenckich.


– Wszystkie głosy ze strony samorządowców dotyczyły braku możliwości przeprowadzenie wyborów 10 maja. Padło wiele różnych argumentów, m.in. w kwestii kompletowania składów komisji wyborczych, ponieważ kandydaci już zgłoszeni wycofują się. Brak także wytycznych sanitarnych dla samego procesu głosowania. Są też problemy z przeprowadzeniem niezbędnych szkoleń i warsztatów.


Czy zasypią nas śmieci?

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk odniósł się m.in. do problemów związanych z odpadami.


– To bardzo ważny problem, narastający w obecnej sytuacji. Wiele firm zajmujących się odpadami albo już nie pracuje, albo za chwilę może przerwać pracę z braku pracowników. Mieliśmy również okazję porozmawiać o czasowym zawieszeniu norm segregacyjnych – poinformował Wiesław Raboszuk.


– Spotkanie trwało ponad dwie godziny, dyskusja była bardzo ożywiona. Mam nadzieję, że premier i ministrowie, którzy się z nami spotkali, w najbliższym czasie wyciągną wnioski z tych rozmów i uwzględnią w swoich decyzjach postulaty strony samorządowej – podsumował wicemarszałek.
 

Liczba wyświetleń: 272

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.