Aktualności

#UEPOMAGA: Pierwsza partia sprzętu zakupionego ze środków UE już wkrótce trafi do mazowieckich szpitali

2020.04.07 12:10 , aktualizacja: 2020.06.17 10:40
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Maseczka ochronna, płyn do dezynfekcji i rękawiczki, fot. pixabay Pierwsza partia sprzętu...
Pierwsza partia sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej już zamówione. Samorząd Województwa Mazowieckiego, jako pierwszy polski region, uruchomił pieniądze unijne na zakup sprzętu i środków ochrony osobistej. Wartość projektu to aż 150 mln zł. Część umów już została podpisana. Wkrótce sprzęt trafi do mazowieckich szpitali. 

Niezbędna inwestycja

 – To trudny czas dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu i walczą o nasze życie i zdrowie. W pracy lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego liczą się nie tylko wiedza i doświadczenie. Potrzebny jest przede wszystkim profesjonalny sprzęt. Dodatkowe wsparcie w tej sytuacji jest wręcz koniecznością, tym bardziej, że tempo rozprzestrzeniania się wirusa rośnie z dnia na dzień, a więc i potrzeby szpitali są coraz większe. Trzeba działać szybko i sprawnie – podkreśla marszałek Adam Struzik. 
Wartość realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projektu, w ramach RPO WM 2014–2020, to aż 150 mln zł. Środki te pozwolą na wyposażenie mazowieckich szpitali, na które wojewoda mazowiecki nałożył obowiązek podwyższonej gotowości, m.in. w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej. Są to 62 placówki w województwie. Podwyższona gotowość dotyczy także stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Nad finalizacją projektu pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład wchodzą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

Realna pomoc

Do 6 kwietnia podpisano umowy na:
63 respiratory, w tym dla:
 • Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach;
 • Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu;
 • Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce;
 • Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie;
 • szpitala dziecięcego przy Niekłańskiej w Warszawie;
 • Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku;
 • Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie;
 • Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu;
 • Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.
 44 zamgławiacze dezynfekujące do karetek, w tym dla:
 • stacji pogotowia w Warszawie;
 • stacji pogotowia w Ostrołęce;
 • stacji pogotowia w Płocku;
 • stacji pogotowia w Siedlcach.
 11 oczyszczaczy powietrza i dezynfekcji, w tym dla:
 • Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku;
 • Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie;
 • Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie;
 • Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
 12 ssaków medycznych dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
 2 RTG przyłóżkowe dla:
 • Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie;
 • Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku.
2 komory izolacyjne dla szpitala dziecięcego przy Niekłańskiej w Warszawie.
 7 urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu.
Oprócz tego samorząd Mazowsza zakupił dla mazowieckich szpitali 542,5 tys. masek ochronnych, 208,9 tys. kombinezonów ochronnych, 200 tys. ochraniaczy na buty, 11,9 tys. gogli oraz dwa urządzenia do biodekontaminacji
 – Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie jest on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie – zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc.
 
Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.
Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 288

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.