Aktualności

Warszawska Opera Kameralna zaprasza

2020.04.07 08:00 , aktualizacja: 2020.04.07 15:15

Autor: na podst. mat. WOK, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

(infogr. WOK)

Obecna sytuacja, gdy instytucje kultury są zamknięte z powodu epidemii, nie oznacza, że musimy zrezygnować z ich oferty. Bardzo ciekawe propozycje dla miłośników opery – tych dużych i małych – przedstawiła Warszawska Opera Kameralna.

 

Dla młodych widzów

Warszawska Opera Kameralna uruchomiła projekt „Gdy opera drzwi otwiera”, który nawiązuje do projektów edukacyjnych „Opera Enter” i „Rodzinne Poranki Operowe”. Na specjalnie stworzonej grupie #gdyoperadrzwiotwiera na Facebooku oraz stronie www.operakameralna.pl  (zakładka "Dla dzieci" - opera drzwi otwiera) zamieszczane będą: nagrania spektakli, fragmenty koncertów, konkursy, rebusy, krzyżówki, malowanki, puzzle online, wywiady z artystami oraz prezentacje prac konkursowych.


Projekt rozpocznie cykl wierszy, które będą recytowały uznane gwiazdy współpracujące z Warszawską Operą Kameralną, samorządowcy, celebryci. W pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy mali widzowie będą mogli obejrzeć na YouTube „Orientalną awanturkę – czyli Uprowadzenie z Seraju" w pigułce. W kolejnym tygodniu ukaże się przedstawienie „Czary Pana Dulkamary" na podstawie opery „Napój miłosny" i marionetkowe przestawienie „Uprowadzenie z Seraju". W planach uwzględniono również znakomite wiersze Joanny Kulmowej, współzałożycielki Warszawskiej Opery Kameralnej. .

 

operaOK! – opera w sieci

To cykl premierowych video-instalacji barokowych i klasycznych oper, które docenią wytrawni amatorzy opery. Dziesięć dzieł muzycznych powstałych w XVII i XVIII wieku – od „L'Orfeo” (1607 r.) C. Monteverdiego, przez „Dido and Enea” (1689 r.) H. Purcella czy „Il Trionfo del Tempo e del Disinganno” (1707 r.) G. F. Händla po „Castora i Polluxa” (1754 r.) J.-P. Rameau oraz „Don Giovanniego” (1787 r.) W. A. Mozarta – ukazanych zostanie w twórczej egzemplifikacji, możliwej do zrealizowania w chwili obecnej. Oznacza to, że elementy składowe inscenizacji (nagrania dźwiękowe, filmy, elementy scenografii) powstają całkowicie online, a poszczególne elementy zostaną połączone w całość dopiero podczas montażu.

Cykl ten pokazuje różnorodne możliwości inscenizacyjne i interpretacyjne. Każdy tytuł został skrócony do niezbędnego minimum (30 minut), a wyznacznikiem skrótów są: czas, sposób realizacji (nie każdy fragment muzyczny jest przystosowany do wykonania online) oraz spójność wypowiedzi artystycznej – nie ingerującej w zapis muzyczny przygotowany przez solistów, instrumentalistów MACV, zespół wokalny WOK pod twórczą opieką Marcina Sompolińskiego.

– Decydujemy się na ryzyko artystyczne, bo nie chcemy pozostać bezczynni – mówi kurator cyklu operaOK! Tomasz Cyz. – Powaga sytuacji, skala rozprzestrzeniania się wirusa dotykająca najmocniej kraj, który zrodził operę – Włochy, skłonił nas do jakiejś formy reakcji wobec rzeczywistości. A ponieważ to, co mamy, czyli nasza wyobraźnia, warsztat, odwaga, potrzeba tworzenia wciąż nie zostały nam zabrane, chcemy dać świadectwo tego, co możliwe tu i teraz we wspólnotowym doświadczaniu i przeżywaniu sztuki. W rozmowach i dyskusjach o tym projekcie, pojawiło się hasło „Born by heart, made in home” (copyright by Marcin Stefaniuk, inspektor MACV). Doskonale oddaje to, co właśnie robimy. Mając nadzieję, że twórczość w świecie rzeczywistym pozostaje wciąż w naszym zasięgu, na razie zapraszamy do spotkania z operą barokową w świecie wirtualnym – dodaje.

 

Liczba wyświetleń: 208

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.