Aktualności
Mazowieckie muzea i teatry online - bogata oferta o tradycjach świąt Wielkiej Nocy
2020.04.08 09:05 , aktualizacja: 2020.04.08 11:27
Autor: Oprac. WKZ, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
Święta wielkanocne to wyjątkowy czas i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Towarzyszą mu piękne obrzędy i tradycje ludowe. Część z mazowieckich tradycji do dziś jest zachowana w wielu domach. Zwiedzając online mazowieckie muzea i teatry, można poznać tradycyjne, przepełnione bogatą symboliką święta na Mazowszu.
Bogata oferta online mazowieckich muzeów i teatrów
Zamknięcie instytucji kultury dla widzów i turystów nie oznacza całkowitej rezygnacji z dostępu do ich oferty. Z zasobów mazowieckich muzeów i teatrów można skorzystać za darmo, bez potrzeby wychodzenia z domu. Przed nami ważny czas świąt Wielkiej Nocy. Mazowsze słynie z najpiękniejszych obrzędów i tradycji wielkanocnych, a mazowieckie muzea przygotowały bogatą ofertę online - warsztaty, filmy, wykłady i ciekawostki dotyczące celebrowania świąt na Mazowszu.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Dla jednych to kultywowanie pięknych, a często zanikających już tradycji wielkanocnych, dla innych inspiracja do naśladowania. Mowa oczywiście o dawnych zwyczajach i obrzędach wielkanocnych na mazowieckiej wsi. Bogatą obrzędowość Wielkanocy ilustruje wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowana w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wnętrza chłopskich chałup i dworu ziemiańskiego przybliżają przygotowania do świąt i świętowanie Wielkiej Nocy. Aby lepiej poznać świąteczne zwyczaje naszych wiejskich przodków i duchowo przygotować się do nadchodzącej Wielkanocy, można nie wychodząc z domu, zwiedzić wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”.
Więcej na www.mwmskansen.pl
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Zgodnie z chrześcijańską tradycją trwa właśnie Wielki Tydzień. Poprzedza go Niedziela Palmowa, podczas której przynosimy do kościoła palmy wielkanocne. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii w XI w. na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Najpiękniejsze i największe palmy można jednak spotkać na Kurpiach. Istnieje tu zwyczaj wykonywania dużych i strojnych palm wielkanocnych, ale też pięknych i barwnych pisanek. W Kurpiowskiej Puszczy Zielonej wykonuje się pisanki dwiema technikami: pisania woskiem i skrobania. Zwiedzając Muzeum Kultury Kurpiowskiej online, można wziąć udział w warsztatach etnograficznych „Wielkanoc na Kurpiach” i przygotować piękną, kolorową i tradycyjną kurpiowską palmę czy prawdziwe kurpiowskie pisanki.
Więcej na www.muzeum.ostroleka.pl
Muzeum Sportu i Turystyki
W tradycji ludowej drugi dzień świąt Wielkiej Nocy jest zwany lanym poniedziałkiem. To dzień radości i psot. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Tradycja mówi, że zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Jedno jest pewne – w lany poniedziałek musi być mokro. Dlatego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w wielkanocny poniedziałek zaprasza do obejrzenia filmu edukacyjnego o sportach wodnych. W krótkim materiale przybliżona zostanie historia wodnej Formuły 1 oraz usłyszymy kilka słów polskiego mistrza w tej dyscyplinie, Bartka Marszałka.
Więcej na www.muzeumsportu.waw.pl
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku w Wielkim Tygodniu będzie emitował misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, sỳderum Fabricator… Dramat liturgiczny w Pontyficale Plocense I”. Scenariusz misterium oparty jest na tekstach ze średniowiecznego Pontyfikału Płockiego z przełomu XII i XIII wieku i jest wierną rekonstrukcją obrzędów, które towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu.
Więcej na www.teatrplock.pl
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Na Mazowszu wiele jest zapomnianych obrzędów wielkanocnych. Są jednak regiony, w których nadal nieliczni praktykują zapomniane przez wszystkich tradycje. Z okazji świąt wielkanocnych Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało cały blok informacyjny dotyczący nieznanego szerzej i tajemniczego obrzędu wiosennego, praktykowanego wciąż na Mazowszu Łowickim. Chodzi o chodzenie za polem, zwane inaczej chodzeniem z chorągwią. To coroczne, symboliczne potwierdzanie granic pól przynależnych do danej wsi, z elementami magii agrarnej zabezpieczającej uprawy przed żywiołami, ale jednocześnie – obrzęd inicjacyjny. Jaką rolę grają w tym obrzędzie „kopce"? Kim są fryce? Co trzeba zrobić w ramach wykupnego? I dlaczego wszystko dzieje się pod osłoną nocy? Dowiecie się tego wszystkiego w wirtualnym Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Więcej na www.muzeumplock.eu
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
O mazowieckich obrzędach i tradycjach wielkanocnych opowiadają także etnografowie z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Poprzez dokumentalne nagrania video, prezentowane są tradycje świąteczne. Przygotowana została także specjalna oferta dla dzieci w postaci kolorowanek, pocztówek wielkanocnych z lat 20. i 30. Film instruktażowy z pewnością nauczy nas jak zrobić tradycyjną, wielkanocną palmę z materiałów dostępnych w domu.
Więcej na www.ethnomuseum.pl
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Palmy Wielkanocne i kolorowe pisanki to tradycja znana nam wszystkim. Zgodnie z nią, palma powinna składać się z roślin, które wypuszczały liście bądź zakwitły w okresie przypadającym na Niedzielę Palmową. Materiałem bazowym były gałązki wierzbowe, zwane w regionie radomskim „liwiną”. Oprócz nich wykorzystywano często trzcinę, rogożynę, borówki, gałązki porzeczki lub maliny, a długość palmy wahała się od pół do jednego metra. Muzeum Wsi Radomskiej uczy online robienia tradycyjnych radomskich palm wielkanocnych i kolorowych pisanek, a dla dzieci przygotowane zostały świąteczne kolorowanki.
Więcej na www.muzeum-radom.pl
Warszawska Opera Kameralna
W Wielki Piątek 10 kwietnia od godz. 15.00 zapraszamy przed telewizory. Na antenie TVP3 zostanie ponownie wyemitowane wspaniałe wykonanie Requiem KV626 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wykonawcy: Joanna Moskowicz sopran, Jan Jakub Monowid alt, Wojciech Sokolnicki tenor, Artur Janda bas, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej.
Na wirtualne spacery, warsztaty, wykłady i filmy zapraszają także inne mazowieckie muzea i teatry:
- Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach www.ecasanniki.pl
- Mazowiecki Instytut Kultury www.mik.waw.pl
- Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie www.muzeumazji.pl
- Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie www.mhprl.pl
- Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu www.muzeum.edu.pl
- Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie www.muzeumliteratury.pl
- Muzeum Niepodległości w Warszawie www.muzeum-niepodleglosci.pl
- Muzeum Romantyzmu w Opinogórze www.muzeumromantyzmu.pl
- Stacja Muzeum www.stacjamuzeum.pl
- Teatr Polski w Warszawie www.teatrpolski.waw.pl
- Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli www.muzeumgombrowicza.pl
- Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu www.mcswelektrownia.pl
- Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie www.muzeumciechanow.pl
- Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie www.mteatr.pl
- Warszawska Opera Kameralna www.operakameralna.pl
Liczba wyświetleń: 391
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.