Aktualności

Pierwsze wypłaty na ochronę miejsc pracy na Mazowszu z FGŚP

2020.04.14 15:30 , aktualizacja: 2020.04.16 11:26

Autor: Wiesława Lipińska (WUP Warszawa), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

(infografika WUP Warszawa).

Ponad 5 mln 894 tys. zł na dofinansowanie wynagrodzeń 2 238 pracowników, którzy mieli obniżony wymiar czasu pracy z powodu epidemii koronawirusa, zostanie wypłacone mazowieckim pracodawcom w tym tygodniu. Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie rozpatrzył pierwsze dziewięć wniosków  o wsparcie ze środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Wśród  mazowieckich przedsiębiorstw, które jako pierwsze otrzymają wsparcie, są podmioty zatrudniające od kilku tysięcy do kilku pracowników. Najwyższa kwota dofinansowania to ponad 3 mln zł dla 1716 pracowników Decathlonu. Najniższa dotyczy dwóch pracowników. Siedem firm ma swoją siedzibę w Warszawie, dwie pozostałe to firmy z Piaseczna i Ostrołęki.

 

–  Wnioski dotyczą obniżonego wymiaru czasu pracy. Pracodawcy mogą spodziewać się wpływu dotacji na ich konta w ciągu najbliższych dni. Pieniądze będą wypłacane w transzach miesięcznych przez okres do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku – wyjaśnia Artur Pozorek, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. – Duża liczba wniosków składanych przez pracodawców zawiera błędy zarówno rachunkowe, jak i merytoryczne. Błędy wiążą się z uzupełnianiem lub odrzuceniem wniosków i koniecznością ich ponownego składania, co znacznie wydłuża proces rozpatrywania. Od minionego piątku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło nowy generator składania wniosków oparty na systemie VIATOR, który już na etapie aplikacji pozwala wyłapywać najczęściej pojawiające się błędy. Mam nadzieję, że ta zmiana przyspieszy czas rozpatrywania wniosków, a tym samym wypłaty środków – dodaje Artur Pozorek.

 

Do 10 kwietnia, do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wpłynęły 1 272 wnioski o wartości około 446,2 mln zł. 496 wniosków dotyczy przestoju ekonomicznego i obejmuje 31 987 zatrudnionych;  997 – to te z tytułu obniżonego wymiaru czasu pracy i dotyczą 64 679 pracowników.

 

O ochronę miejsc pracy mogą ubiegać się pracodawcy, którzy odnotowali spadek obrotów gospodarczych w następstwie epidemii koronawirusa. Dzięki środkom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych otrzymają oni dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego i obniżonego wymiaru czasu pracy pracowników.  

 

Informacje dotyczące Tarczy Antykryzysowej oraz wsparcia przedsiębiorców dostępne są na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

 

Liczba wyświetleń: 260

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.