Aktualności

Chronię życie przed rakiem

2006.12.19 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W dniu 13 grudnia 2006 r. w hotelu Jan III Sobieski odbył się finał Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego STOP-HPV organizowanego przez Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polski Komitet Zwalczania Raka i firmę Piękne Narodziny. W akcję włączył się też Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Szkoły Promocji Zdrowia, działające przy zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego (Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Samodzielny Zespół Publicznych ZOZ im. Psarskiego w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu i Siedlcach, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie) włączyły się w ogólnopolską kampanię „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”, organizując działania edukacyjne dotyczące tej choroby.

Jednym z elementów Programu Edukacyjnego STOP-HPV był konkurs adresowany do młodzieży w wieku 13-19 lat. Jego przedmiotem było opracowanie hasła przewodniego i logo dla Programu.

Nagrodę główną w konkursie - komputer stacjonarny, za największa ilość przesłanych prac konkursowych otrzymała Szkoła Promocji Zdrowia usytuowana przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.

I miejsce w kategorii logo Programu zdobyła Patrycja Żołędowska – uczennica ze Szkoły Promocji Zdrowia, działającej w Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach.

W kategorii hasło promujące wiedzę na temat HPV III miejsce zajęła Natalia Wrzosek – uczennica ze Szkoły Promocji Zdrowia, funkcjonującej przy Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie.

W Polsce na raka szyjki macicy zapada 3600 kobiet rocznie, z czego 2000 umiera co roku. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Za powstanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Przełom w walce z rakiem szyjki macicy stanowi odkryta ostatnio i wprowadzona na rynkach światowych szczepionka ochronna przeciwko zakażeniom wirusem HPV – SILGARD/GARDASIL, która wkrótce będzie dostępna w Polsce.

Liczba wyświetleń: 876

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.