Aktualności

Tarcza antykryzysowa. Wypłaty dla mazowieckich pracodawców z FGŚP na ochronę miejsc pracy

2020.05.04 10:40 , aktualizacja: 2020.05.05 08:06

Autor: Wiesława Lipińska (WUP Warszawa), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

(fot. pixabay.com)
(infogr. WUP Warszawa)

Ponad 28,6 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników przekazał do 30 kwietnia Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie na konta 152 mazowieckich firm, z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dzięki tym środkom przedsiębiorcy mogą ochronić około 18,5 tys. miejsc pracy. W najbliższych dniach pieniądze popłyną do kolejnych 266 pracodawców, których wnioski zostały już pozytywnie rozpatrzone. 

 

– Najwięcej wniosków złożyli pracodawcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw – z branż związanych z handlem i usługami. Duże przedsiębiorstwa stanowią około 10 proc. ubiegających się o wsparcie. Liczba rozpatrzonych wniosków jest na razie ograniczona. Główna przyczyna tkwi w tym, że sam wniosek jest dość skomplikowany, co potwierdza duża liczba błędnie złożonych przez pracodawców dokumentów. Zaledwie 12 proc. z nich jest poprawnie sporządzonych,  pozostałe wymagają weryfikacji, wielokrotnych uzupełnień, a to powoduje opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy na konta przedsiębiorców – mówi Tomasz Sieradz, dyrektor Wojewódzkiego Urząd Pracy w Warszawie.

 

W ciągu miesiąca od wejścia w życie Tarczy antykryzysowej,  do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie przedsiębiorcy złożyli 4 187 wniosków na kwotę około 1 mld 140 mln zł, na dofinansowanie wynagrodzeń blisko 239 tys. pracowników. Pieniądze będą wypłacane w transzach miesięcznych przez okres do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.  

 

Tarcza 2.0

 

Od 20 kwietnia obowiązuje tzw. Tarcza 2.0, która znacznie poszerza listę uprawnionych do ubiegania się o środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Są to m.in. organizacje pozarządowe i podmioty, o których mówi ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz państwowe osoby prawne  w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. O ochronę miejsc pracy mogą ubiegać się pracodawcy, którzy odnotowali spadek obrotów gospodarczych w następstwie epidemii koronawirusa. Dzięki środkom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych otrzymują oni dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego do 1533 zł dla jednego pracownika, a jeśli został obniżony wymiar czasu pracy – do 2452 zł. 

 

Składanie wniosków

 

O tym, w jaki sposób można składać wnioski o takie dofinansowanie, można dowiedzieć się na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie: https://wupwarszawa.praca.gov.pl

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie uruchomił również specjalną infolinię – tel. 22 578 45 80 – dla przedsiębiorców z Mazowsza, którzy odnotowali spadek obrotów spowodowany epidemią koronawirusa. O możliwościach wsparcia informują doradcy i prawnicy urzędu.

 

Liczba wyświetleń: 2399

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.