Aktualności

Ponad milion środków ochrony osobistej trafiło już do mazowieckich szpitali

2020.05.12 12:20 , aktualizacja: 2020.06.17 10:19

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Koloorowa infografika informująca o przekazaniu ponad miliona sztuk środków ochrony osobistej do mazowieckich szpitali. Do szpitali i stacji...

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza i UE do mazowieckich szpitali i stacji pogotowia do tej pory trafiło już ponad milion sztuk środków ochrony i blisko 15 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Maski, gogle, rękawiczki, kombinezony czy płyny do dezynfekcji to w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 najbardziej rozchwytywane na rynku produkty ochrony osobistej. W przyszłym tygodniu na Mazowsze dotrze kolejna dostawa z Chin.

 

­– Zapotrzebowanie placówek zdrowotnych na tego typu środki jest ogromne i każda ilość jest na wagę złota. Mamy tego świadomość i monitorujemy sytuację na bieżąco. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko reagować na płynące do nas sygnały. Na bieżąco uzupełniamy braki i zapełniamy magazyny. W tej chwili liczbę wydanego sprzętu liczymy już w milionach, co bardzo nas cieszy i motywuje do dalszego działania – podkreśla marszałek Adam Struzik.  

 

Zakupy realizowane są nie tylko na rynku krajowym, ale też zagranicznym. Dzięki współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz (Medical Cargo LOT) środki ochrony osobistej udało się  sprowadzić także z Pekinu. Wszystkie te działania to efekt realizowanego przez samorząd Mazowsza projektu w ramach RPO WM 2014–2020. W sumie na ten cel Mazowsze przeznaczyło 150 mln zł, w tym 124,9 mln zł z funduszy europejskich. 

 

Dzięki temu do mazowieckich szpitali do tej pory dostarczono w sumie: 

  • 803 tys. – masek ochronnych i chirurgicznych 
  • 9, 5 tys. – przyłbic
  • 7 tys.  – gogli 
  • 220 tys. – rękawiczek
  • 322 – termometry bezdotykowe
  • 76 tys. – kombinezonów
  • 15 tys. litrów – płynu do dezynfekcji

 

– Warto podkreślić, że wspieramy także stacje pogotowia ratunkowego. W dobie koronawirusa szczególnie ważne jest bowiem wzmocnienie ich możliwości operacyjnych. Dlatego w ramach projektu zakupiliśmy i przekazaliśmy już 5 busów do transportu pacjentów, którzy nie wymagają asysty ratowników medycznych. Ponadto na przełomie czerwca i lipca do naszego pogotowia trafi 5 specjalistycznych karetek – dodaje Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego. 

 

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 308

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.