Aktualności

Kolejna partia środków ochrony osobistej dotarła na Mazowsze

2020.05.22 12:30 , aktualizacja: 2020.06.24 13:20

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Na płycie lotniska stoją cztery przyczepki z napisem lot, za nimi widać samolot. Do Warszawy przyleciało...
  • Na płycie lotniska stoi samolot przodem do kamery. Widac jego dziób i napis z boku LOT To już druga, ostatnia...
  • Wnętrze samolotu wyładowane paczkami Sprowadzone przez samorząd...

To już druga dostawa materiałów medycznych zamówionych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach realizowanego projektu unijnego. Dziś do Warszawy przyleciało ponad 13 ton środków ochrony epidemiologicznej i wyposażenia medycznego dla mazowieckich szpitali o wartości ponad 9 mln zł.

 

– Choć w całej Polsce powoli znoszone są obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem, my cały czas aktywnie działamy, bo zagrożenie nadal istnieje, na co wskazują statystyki światowe, w tym europejskie. Dlatego nadal kupujemy sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej, a dzisiejszy transport z Pekinu jest tego najlepszym dowodem – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Na Mazowsze przetransportowano milion sterylnych masek medycznych, milion masek chirurgicznych oraz 500 tys. maseczek ochronnych KN95.

 

Zakupy są elementem realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projektu z RPO WM 2014–2020. Dzięki porozumieniu samorządu Mazowsza z China Sinopharm International Corporation, zamówiono sprzęt oraz wyposażenie ochrony medycznej i indywidulnej do walki z wirusem SARS-CoV-2 (Covid-19). Na Mazowsze sprowadzono łącznie ponad 28 ton środków medycznych w tym: 3,5 mln maseczek ochronnych (w tym półmasek ochrony indywidulanej KN95, maseczek medycznych i chirurgicznych), a także 1 mln medycznych rękawiczek ochronnych, 30 tys. gogli, 30 tys. przyłbic medycznych oraz 640 termometrów do zdalnego pomiaru temperatury ciała. W sumie zrealizowano zamówienie o wartości ponad 16 mln zł.

 

Realizacja zamówienia i transportu materiałów do Polski była możliwa dzięki współpracy samorządu Mazowsza z chińskimi agendami państwowymi, w tym Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie i Ministerstwem Handlu ChRL oraz wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i kierownictwa Medical Cargo LOT.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 454

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.