Aktualności
Samorząd przyszłości – Kanalizacja? Drogi? Środowisko? Wspólnota?
2020.06.01 11:30
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Samorządowcy spotkali się w...
- Samorządowcy złożyli kwiaty...
- Gospodarzem spotkania była...
- Rozmowę podsumował sędzia...
Samorządowcy spotkali się w gminie Izabelin, by rozmawiać o przyszłości wspólnot samorządowych. Władze Mazowsza reprezentował marszałek Adam Struzik. Gospodarzem spotkania była Dorota Zmarzlak – wójt gminy Izabelin.
Przed debatą pt. „Samorząd przyszłości – Kanalizacja? Drogi? Środowisko? Wspólnota?” samorządowcy w towarzystwie prezesa Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, współtwórcy ustawy o samorządzie terytorialnym Jerzego Stępnia złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego premiera III RP, który spoczywa na cmentarzu leśnym w Laskach.
Zaufanie to podstawa
Ożywiona dyskusja, prowadzona przez Macieja Orłosia, przeplatana interakcją ze śledzącymi transmisje widzami, dała możliwość zderzenia różnych poglądów i toczyła się głównie wokół tego, jak będzie wyglądał polski samorząd w następnym dziesięcioleciu – czego mu potrzeba, zarówno w obszarze działań miękkich jak i po prostu zmian legislacyjnych.
Uczestnicy debaty, pomimo bardzo zróżnicowanego stażu na swoich stanowiskach, zgodnie podkreślili potrzebę dbania o autonomię jednostek samorządu terytorialnego oraz konieczność dalszej edukacji obywatelskiej.
– W rankingach zaufania samorząd zawsze stał bardzo wysoko, a w kwietniu 2020 r. osiągnął zaufanie na rekordowym poziomie 74 proc. Z tego należy wyciągnąć wniosek, że po 30 latach samorząd ma się dobrze. Uważam, że jak najbardziej potrzebna jest edukacja obywatelska, do której niestety szkoły nie opracowały jeszcze programu, ale wierzę w to, że powstanie taki ogólnonarodowy program – powiedział prezes Jerzy Stępień.
Współtwórcę ustawy samorządowej wsparła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– Samorząd to my wszyscy, czy to w małej miejscowości czy regionie a idea, która nas łączy to zasada pomocniczości. Najlepsza definicja tej zasady to: tyle władzy, ile to konieczne, tyle wolności, ile to możliwe i to jest kwintesencja samorządu. Mam wielka wiarę w obywateli i obywatelskość, a także w edukację. Naszym zadaniem jest edukować ze wszech miar w wiedzy obywatelskiej – podkreśliła.
Jesteśmy wspólnotą
– Samorząd to uosobienie tego, czym powinna być wspólnota, samorząd jest wspólnotą. Uważam, że to, co potrafiliśmy osiągnąć przez ostatnie 30 lat to ogromny sukces w każdym wymiarze: zaczynając od sołectwa, osiedla, gminy, powiatu czy województwa, aż po wspólnotę, jaką jest UE – podkreślił marszałek Adam Struzik.
– Nie zawsze trzeba dawać samorządom pieniądze, czasami wystarczy dać więcej autonomii, większe uprawnienia i ułatwienia – uzupełnia prezes Związku Samorządów Polskich, burmistrza Halinowa Adam Ciszkowski.
– Chciałbym, abyśmy my wszyscy – przedstawiciele mieszkańców w samorządzie: prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, potrafili i chcieli tę autonomię (wspartą finansami), o którą się tak upominamy, przekazywać dalej – dodała wójt Dorota Zmarzlak.
Rozmowę podsumował sędzia Jerzy Stępień:
– Samorząd jest fundamentem współczesnego państwa demokratycznego typu zachodniego. Musimy mieć świadomość, że właśnie w takim państwie obywatele mają wpływ na kształt władzy centralnej, na kształt władzy lokalnej, co jest bardzo ważnym elementem.
Liczba wyświetleń: 560
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.