Aktualności

O przyszłości Lotniska Modlin i rozwoju północno-zachodniego Mazowsza

2020.06.25 15:35 , aktualizacja: 2020.06.25 15:54

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Adam Struzik Marszałek...
  • Aleksandra Hanzel, zastępca...
  • Piotr Okienczyc, wiceprezes...
  • Jacek Kowalski, burmistrz...

Dynamiczny rozwój międzynarodowego Portu Lotniczego Warszawa–Modlin ma kluczowe znaczenie dla gospodarki całego województwa mazowieckiego. Podczas konferencji przedstawiono uwarunkowania, możliwości inwestycyjne i prowadzenie działalności gospodarczej wokół lotniska. Poruszone zostały również kwestie możliwości poprawy skomunikowania portu lotniczego.

 

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Anna Lengiewicz, International Group of Chambers of Commerce, prezes Polsko-Izraelskiej Izby Gospodarczej, Piotr Okienczyc, wiceprezes ds. Operacyjnych Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa–Modlin sp. z o.o. oraz Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego.

– Chcemy się zastanowić jak znaleźć nowe funkcje dla lotniska w Modlinie, jak inspirować przemysł i inwestorów. Gmina Zakroczym i Pomiechówek dysponują bardzo dużymi, uzbrojonymi terenami inwestycyjnymi. Pojawiają się tam już pierwsze firmy. Potrzebny jest dalszy krok. Taką szansą może być uzupełnienie funkcjonowania lotniska o komponent towarowy – podkreślał marszałek Adam Struzik.

Ubiegły rok okazał się dla lotniska przełomowy. Rozpoczęto regularne rejsy czarterowe dla czołowych polskich operatorów turystyki zorganizowanej, ustanowiono rekord dzienny i miesięczny liczby obsłużonych pasażerów.

– Ta konferencja to kolejna sposobność do zaprezentowania lotniska, jak i tego, co się może dziać wokół niego oraz tego, co się już dzieje wokół niego – kwestii ekonomicznych, kwestii rozwoju nie tylko w zakresie pasażerskim, ale także przewozów cargo. Jesteśmy otwarci na każdą możliwość rozwoju, na każdą współpracę i liczę na to, że to spotkanie pomoże rozwinąć nam biznes – mówił Piotr Okienczyc, wiceprezes spółki Mazowiecki Port lotniczy Warszawa–Modlin.

Port Lotniczy Warszawa–Modlin od lat pozostaje lotniskiem pierwszego wyboru dla mieszkańców Mazowsza i północno-wschodniej Polski, a także znacznej części turystów z innych państw Europy. Rosnąca liczba podróżujących udowadnia, jak bardzo potrzebna była to inwestycja. Nie tylko przyczyniła się do zwiększenia dostępności transportowej i biznesowej regionu, ale także umożliwiła rozwój działających na tym terenie prywatnych przedsiębiorstw oraz zapewniła mieszkańcom Mazowsza nowe miejsca pracy w nowoczesnych branżach.

– Każda inicjatywa, która służy propagowaniu idei rozwoju tej części Mazowsza, na której się znajduje Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin i Nowy Dwór Mazowiecki, jest jak najbardziej słuszną – podkreślił Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. – Myślę, że jak największa część społeczeństwa – samorządowców, przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy biorą aktywny udział w rozwoju ziemi nowodworskiej powinno się wymieniać informacjami, mówić o strategiach i pomysłach na dalszy rozwój. Mamy teraz trudny czas pandemii, czas wstrzymania ruchu lotniczego, który spowodował duży kryzys w naszym kraju. W branży lotniczej czy też szerzej pojętej branży turystycznej i transportowej straty są ogromne. Nasze plany oparcia rozwoju tej przestrzeni o rozwój ruchu na lotnisku, także ruchu cargo, trochę pewnie się przesunie w czasie. Trzeba jednak planować przyszłość, znajdować partnerów do realizacji strategii i, wykorzystując współpracę, wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. Myślę, że lokalizacja tego portu i warunki, jakie ma, predysponują go do tego, by być dużym centrum ruchu cargo.

– Sytuacja lotów w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Są lotniska, które rzeczywiście mają duże problemy, są lotniska, które prężnie działają i takim lotniskiem jest lotnisko Modlin. Lecz w perspektywie Centralnego Portu Lotniczego, który przejmie większość ruchu pasażerskiego myśl o tym, żeby na lotnisku Modlin odbywał się też ruch cargo i obsługa przewozów towarowych jest bardzo dobrym pomysłem – zaznaczył Zbigniew Targowski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Szczególnie, że lotnisko jest w bardzo bliskiej odległości od strefy, właściwie graniczy ze strefą, gdzie przedsiębiorcy będą mogli uzyskiwać ulgi podatkowe z racji prowadzenia swojej działalności.

Liczba wyświetleń: 620

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.