Aktualności

Unijna dotacja na proste plecy

2020.07.03 12:15

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Pamiątkowe zdjęcie z symbolicznym czekiem Blisko milion złotych...
  • Briefing prasowy, widok na stół prezydialny O wsparciu na profilaktykę...
  • DYrektor Agnieszka Sulkowska i dyrektor Tomasz Kominek Działania przeprowadzi...
  • Moment podpisania dokumentów Umowy podpisali marszałek...

Profilaktyka i leczenie chorób kręgosłupa u dzieci w wieku szkolnym ma kluczowe znaczenie dla ich dalszego rozwoju. Dlatego już w tym roku uczniowie ze szkół podstawowych z Płocka, Gąbina
i Dobrzykowa objęci zostaną pomocą w tym zakresie. Będzie to możliwe dzięki ponad 996 tys. zł dofinansowania z RPO WM 2014–2020. 

 

Trzy umowy na realizację projektów podpisali dziś marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz dyrektorka Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Agnieszka Sulkowska. W spotkaniu uczestniczył również radny Adam Orliński i dyrektor Delegatury UMWM w Płocku Tomasz Kominek.

 

Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na działania mające na celu poprawę stanu zdrowia dzieci z chorobami kręgosłupa. Ze wsparcia skorzysta 290 uczniów z klas IVI szkół podstawowych. Pomocą objętych zostanie 80 uczniów z Płocka, 120 uczniów z terenu miasta i gminy Gąbin oraz 90 uczniów uczęszczających do szkoły w Dobrzykowie.

 

Nie tylko badania

Działania zaplanowane przez Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy obejmą badania stanu zdrowia dzieci, organizację zajęć ruchowych oraz edukację. W zależności od potrzeb uczestników, wsparcie ukierunkowane będzie na poprawę stanu zdrowia lub zahamowanie pogłębiania się choroby kręgosłupa. Realizacja projektów zaplanowana jest na lata 2020–2023.

Uczniowie wezmą udział w grupowych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej prowadzonych pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Program obejmie zarówno ćwiczenia motoryczne, jak i poprawiające świadomość ciała. Takie zajęcia zorganizowane zostaną w Zakładzie Rehabilitacji MWOMP w Płocku, a także na salach gimnastycznych szkół w Gąbinie i Dobrzykowie. W planach jest również indywidualne wsparcie uczniów. Dodatkowo, aby zachęcić dzieci do aktywności fizycznej i poprawić ich kondycję zorganizowane zostaną zajęcia z elementami crossfit.

Dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego uczniowie pod okiem fizjoterapeutów, pielęgniarek i psychologa nauczą się, w jaki sposób dbać o kręgosłup na co dzień. Dowiedzą się także, jak prawidłowo samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu. Takie działania pomogą w wypracowaniu dobrych nawyków, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci w wieku szkolnym.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego  2014–2020 - skierowanego głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie. Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Liczba wyświetleń: 392

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.