Aktualności

Kolejne szkoły z Mazowsza ze wsparciem na nauczanie online

2020.07.03 14:55 , aktualizacja: 2020.07.06 15:55

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek, wicemarszałek oraz czworo innych osób - dwie kobiety i trzech mężczyzn stoi w rzędzie półkolem. Wszyscy patrzą przed siebie. Kobieta obok marszałka trzyma w ręku dokumenty. Dzięki środkom z UE do...
  • Marszałek, wicemarszałek Raboszuk i trzech innych beneficjentów stoją w rzędzie obok siebie i pozują do zdjęcia. Za nimi są banery z logiem Mazowsza Dofinansowanie otrzymają...
  • Grupa ludzi, wśród których jest marszałek Struzik pozuje do zdjęcia. Za nimi są drewniane drabinki sali gimnastycznej Dofinansowanie na zakup...

Szkoły z powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego oraz subregionów płockiego i ciechanowskiego otrzymają od samorządu Mazowsza dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego do prowadzenia zajęć online. W sumie w projekcie bierze udział 236 mazowieckich szkół. Beneficjenci podpisali umowę z samorządem Mazowsza reprezentowanym przez marszałka Adama Struzika i wicemarszałka Wiesława Raboszuka.

 

Władze województwa zdobyły unijne środki na wsparcie nauczania zdalnego. Po podpisaniu umowy z partnerami samorząd Mazowsza ogłosi przetarg na zakup sprzętu komputerowego. Trafi on do 29 szkół z subregionu ciechanowskiego, 20 – z subregionu płockiego i 10 – z powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego.

– Bycie online, pogłębianie wiedzy przy użyciu internetu czy stały kontakt przy pomocy komunikatorów internetowych to dziś codzienność. W szczególności dla młodych ludzi. Również szkoły coraz powszechniej sięgają po narzędzia do nauki zdalnej. Nasz projekt to odpowiedź na ich potrzeby. Jego wartość to niebagatelne 35 mln zł – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Niezbędna pomoc w nauce

Dzięki środkom z UE do szkół trafi niezbędny do prowadzenia zdalnych lekcji sprzęt i oprogramowanie. Będą to stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy, tablety, moduły i programy edukacyjne, drukarki, projektory oraz urządzenia wielofunkcyjne. Nauczyciele wezmą udział w szkoleniach i instruktażach z prowadzenia nauki w formie zdalnej. Uczniowie, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami, otrzymają urządzenia mobilne (laptopy/tablety) oraz dostęp do Internetu. Wsparciem zostaną objęci uczniowie nieposiadający w domu możliwości technicznych do uczestnictwa w zdalnych zajęciach lekcyjnych.

– Za szkołami kilka trudnych miesięcy. Epidemia koronawirusa sprawiła, że uczniowie i nauczyciele szybko musieli nauczyć się pracować w nowych warunkach. Wiemy, że nie zawsze było łatwo. Dlatego chcemy doposażyć nasze mazowieckie szkoły w sprzęt komputerowy. Jestem przekonany, że przyda się nie tylko w prowadzeniu zajęć online – dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Duży projekt unijny

Całkowita wartość projektu to 35 mln zł, z czego około 25,8 mln zł zostanie przeznaczonych na wyposażenie szkół i placówek oświaty w sprzęt TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) do prowadzenia zajęć edukacyjnych, 5,2 mln zł trafi na wyposażenie szkół i placówek w pakiety oprogramowania, a 680 tys. zł na szkolenia dla około 800 nauczycieli oraz 2000 uczniów.

– Mamy sygnały ze szkół i samorządów, że to bardzo potrzebny projekt. Przyda się każdy komputer, laptop czy tablet, który może pomóc młodym ludziom w nauce – podkreśla obecny na podpisaniu umów radny województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

 

Projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to środki z UE, ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego oraz ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa.

 

Liczba wyświetleń: 580

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.