Aktualności

Kolejne gminy z szansą na czystsze powietrze

2020.07.20 13:15 , aktualizacja: 2020.07.28 09:56
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Ilustracja - pogodne niebo Ponad 844 tys. zł na...
Pamiątkowe zdjęcie na tle banera Mazowsza Już po raz drugi...

Już po raz drugi mazowieckie gminy otrzymają od samorządu Mazowsza wsparcie na działania służące ochronie powietrza. W tym roku, w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza, pomoc finansową w wysokości ponad 844 tys. zł otrzymają gminy: Dębe Wielkie, Dobre, Halinów, Jakubów, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Stanisławów i miasto Sulejówek.

 

Zielone gminy

W tym roku, na wsparcie działań gmin w kierunku poprawy jakości powietrza, Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył blisko 26 mln zł. Ponad 844 tys. zł trafi do gmin: Dębe Wielkie, Dobre, Halinów, Jakubów, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Stanisławów i miasta Sulejówek. Dzięki dofinansowaniu, siedem gmin przeprowadzi inwentaryzacje źródeł ciepła, a gmina Halinów zrealizuje projekt „Zieloną gminę mamy, zdrowo oddychamy”.

 – Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza, to program, który doskonale wpisuje się w realizowane przez nas działania mające na celu poprawę jakości powietrza na Mazowszu. Dzięki projektom realizowanym przez gminy w tym roku, w roku ubiegłym i zapewne również w przyszłych latach, a także większej świadomości mieszkańców, którzy coraz chętniej stosują proekologiczne źródła ciepła, powietrze w całym naszym regionie z roku na rok będzie stawało się coraz czystsze – zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Duże możliwości

W sumie w ramach programu wpłynęło 387 wniosków z 272 gmin na łączną kwotę około 31,1 mln zł. Dofinansowane zostaną 272 projekty, a 105 projektów znalazło się na liście rezerwowej. 240 wybranych do dofinansowania zadań dotyczy przeprowadzenia lub aktualizacji inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie gmin, a 25 zakłada tworzenie i/lub rewitalizację istniejących terenów zieleni (skwery, parki, arboretum, nasadzenia). Dzięki dofinansowaniu gminy będą mogły również zakupić oczyszczacze powietrza, drona badającego skład dymu oraz zakupić i zainstalować czujniki do pomiaru jakości powietrza.

 

 – Ten program pomaga gminom dbać o powietrze. Im bardziej o nie dbamy i staramy się stosować proekologiczne rozwiązania, tym mniej trujących substancji dostaje się do atmosfery. A dzięki temu wszyscy na Mazowszu będziemy zdrowsi ­– zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Większość projektów w tym roku dotyczy inwentaryzacji źródeł ciepła. To ważne, żeby samorządy miały takie dane, aby w przyszłości móc podejmować konkretne działania.

Oferta dla wszystkich

Gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie mogły uzyskać wsparcie na takie działania jak m.in.: przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła w gminie, opracowanie dokumentacji i analiz stanowiących podstawę do określenia założeń dokumentów strategicznych służących m.in. wdrażaniu programów ochrony powietrza i planów działań krótkoterminowych, akcje edukacyjno-informacyjne, tworzenie i rewitalizację terenów zieleni, zakup instalacji systemów wspomagających zarządzanie jakością powietrza i oczyszczaczy powietrza czy uruchomienie stacji ładowania pojazdów. Każda z gmin mogła złożyć dwa wnioski na odrębne zadania, ze wskazaniem, które zadanie jest priorytetowe. Maksymalna pomoc finansowa jaką mogła otrzymać gmina na każde z wnioskowanych zadań to 200 tys. zł.

 

Lista beneficjentów

Liczba wyświetleń: 104

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.