Aktualności

Powiat sochaczewski z dużymi dotacjami z budżetu Mazowsza

2020.07.23 12:30 , aktualizacja: 2020.07.27 12:49

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Marszałek Adam Struzik i beneficjenci pozują do wspólnego zdjęcia z symbolicznymi czekami. Samorząd Województwa...
Uczestnicy uroczystości podpisują dokumenty. Umowę podpisał marszałek...
Beneficjenci i marszałek Adam Struzik podczas wykonywania pamiątkowego zdjęcia. Samorząd Mazowsza wesprze...

Rozbudowa szkoły podstawowej w Gawłowie i modernizacja strażnicy OSP w Młodzieszynie to inwestycje, które otrzymały wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. Łączna wartość inwestycji to ponad 6,3 mln zł, z czego prawie 3,8 mln zł to dofinansowanie samorządu województwa. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

– Instrument zadań ważnych stworzyliśmy z myślą o wszystkich tych samorządach, które nie są w stanie same zrealizować niezbędnych inwestycji. To już druga edycja tego programu wsparcia. Na ten rok na jego realizację przeznaczyliśmy 50 mln zł. Potrzeby wciąż są duże. Zwłaszcza teraz, gdy z powodu epidemii wpływy do budżetów są coraz niższe – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Rozbudowa szkoły w Gawłowie

Szkoła w Gawłowie jest jedną z siedmiu szkół w gminie Sochaczew. Ze względu na lokalizację do placówki uczęszczają zarówno dzieci z Sochaczewa, jak i z gminy Młodzieszyn. Z uwagi na złe warunki lokalowe nauka w szkole odbywa się w systemie zmianowym. Obecnie w 10 oddziałach (dziewięć szkolnych i jeden przedszkolny) uczy się 185 dzieci. Uczniowie mają do dyspozycji tylko sześć sal lekcyjnych.

 

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza już niebawem szkoła zostanie rozbudowana. Uczniowie i nauczyciele zyskają dodatkową przestrzeń do pracy i nauki. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny, przestronny, trzykondygnacyjny i dobrze wyposażony budynek. Będzie w nim pięć nowych sal lekcyjnych, dwie pracownie z zapleczami, sala komputerowa, biblioteka, szatnie oraz gabinet dyrektora i pokój nauczycielski. Powstaną też łazienki (oddzielne dla dziewcząt i chłopców) wyposażone w natryski i kąciki do sprzątania oraz łazienka przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Koszt inwsestycji to 5 mln zł, z czego 3 mln zł pokryje samorząd województwa.

 

Modernizacja strażnicy OSP w Młodzieszynie

Wsparcie z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego trafi również do gminy Młodzieszyn. Środki ułatwią zmodernizowanie mieszczącej się tu strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Budynek będzie docieplony. Wymienione będą instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna oraz centralne ogrzewanie na gazowe. Powstaną również parkingi wraz z dojazdem dla niepełnosprawnych.

 

To ważna inwestycja. Jednostka OSP Młodzieszyn należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wspierając swoimi działaniami Państwową Straż Pożarną w Sochaczewie. W ciągu kilku lat zwiększyła się liczba akcji ratowniczo-gaśniczych prowadzonych w gminie i powiecie, co wynika zarówno z bliskości drogi krajowej nr 50, jak i wyposażenia jednostki w nowy sprzęt i wóz bojowy. Realizacja tego projektu wpłynie przede wszystkim na poprawę warunków lokalowych, a tym samym na większy komfort i bezpieczeństwo pracy strażaków. Druhowie na wartą 1,3 mln zł inwestycję otrzymają blisko 790 tys.zł dofinansowania.

 

– Nasze programy wsparcia pomagają samorządom realizować wiele różnych i kosztownych inwestycji. Są wśród nich zarówno projekty kulturalne, edukacyjne, jak i drogowe. Wszystkie niezwykle istotne i potrzebne z  punktu widzenia mieszkańców, bo z jednej strony wpływają na wzrost bezpieczeństwa, z drugiej – na większy komfort życia i możliwość realizacji swoich pasjidodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Liczba wyświetleń: 81

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.