Aktualności

Mazowsze uruchamia kolejnych 105 mln zł z UE na walkę z COVID-19

2020.08.07 13:20 , aktualizacja: 2020.08.10 14:12

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Infografika z wielką liczbą 105 i nspisami informującymi. Kolejnych 105 mln zł z Unii...
  • Elżbieta Lanc stoi i mówi do mikrofonu, obok w oddaleniu stoją kobieta i męzczyzna w maseczkach. 6 sierpnia w UMWM odbyła...
  • Elżbieta Lanc mówi do mikrofonów dziennikarskich, jest nagrywana przez dwie kamery telewizyjne. W imieniu samorządu...
  • Elżbieta Lanc stoi i mówi do mikrofonu. – Z dnia na dzień...
  • Tomasz Rosłonek stoi i mówi do mikrofonu, filmowany przez kamerę telewizyjną.y Na pytania dziennikarzy...

Mazowsze uruchamia drugi etap unijnego wsparcia dla mazowieckich szpitali będących na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Kolejnych 105 mln zł zostanie wydanych na specjalistyczny sprzęt i środki ochrony osobistej. Do tej pory samorząd województwa przekazał do mazowieckich szpitali dodatkowy sprzęt i środki ochrony dla personelu medycznego o wartości 150 mln zł. Niestety, ostatnie statystyki zachorowań pokazują, że zagrożenie koronawirusem jest ciągle bardzo poważne, a potrzeby szpitali są ciągle duże. 

 

– Z dnia na dzień statystyki zachorowań na koronawirusa w naszym kraju rosną w zatrważającym tempie. Tylko dziś mamy 726 potwierdzonych przypadków w kraju, z czego 107 na Mazowszu. Aby przygotować mazowieckie szpitale na jesienną falę zachorowani, rozpoczęliśmy starania o zwiększenie puli środków unijnych na ten cel. Komisja Europejska bardzo szybko udzieliła nam takiej zgody – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

105 mln zł na sprzęt i środki ochrony

 

W sumie samorząd ma do wydania dodatkowych 105 mln zł. Limit 20–25 mln zł zostanie przeznaczony na zakup środków ochrony indywidualnej dla wszystkich partnerów projektu.

Najwięcej, aż 70–75 mln zł pokryje na zakup aparatury medycznej, wyposażenia oraz wykonanie pilnych robót budowalnych dla 11 podmiotów leczniczych, w tym Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce im. dr Józefa Psarskiego, Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o., Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu, Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Sp. z o.o., Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. św. Jana Pawła II z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim. Kwotę 10 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na zakup aparatury i wyposażenia dla pozostałych 59 partnerów projektu.

 

– To bardzo ważne wsparcie. Od początku epidemii na Mazowszu odnotowano ponad 6 800 potwierdzonych przypadków. Specjaliści alarmują, że najgorsze wciąż jest przed nami. Dlatego nie można czekać. Trzeba doposażać szpitale w niezbędny sprzęt i środki, tak aby mogły być w stałej gotowości – podkreśla Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

 

Rusza nabór dla przedsiębiorców

 

Samorząd Mazowsza zaprasza producentów materiałów, środków i wyrobów medycznych do składania ofert do urzędu marszałkowskiego. Właśnie rusza kolejny nabór na dostawę niezbędnych środków ochrony indywidualnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w tym rękawiczek, kombinezonów, fartuchów, masek i płynów do dezynfekcji.

Oferty należy składać na adres e-mail:

Formularze ofert dostępne są na tej stronie.

 

Dotychczasowa pomoc

 

Dzięki dotychczasowemu wsparciu samorządu i Unii Europejskiej w sumie do szpitali i stacji pogotowia na Mazowszu trafiło blisko 4,5 mln środków ochrony osobistej, w tym 1,6 mln masek, ponad 186,5 tys. kombinezonów, blisko 2,2 mln rękawiczek, 68 tys. fartuchów, prawie 31 tys. gogli, 265,6 tys. litrów płynów do dezynfekcji i 35 tys. przyłbic.

 

Sprzęt ratujący życie

 

Dla mazowieckich szpitali samorząd Mazowsza zakupił także ponad 4 tys. sztuk specjalistycznego sprzęt, w tym m.in. 12 mobilnych RTG i 2 stacjonarne, 229 urządzeń do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania i dezynfekcji pomieszczeń, 120 łóżek do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii, 70 respiratorów, 16 defibrylatorów z wyposażeniem dodatkowym, 182 kardiomonitory, 4 tomografy z oprzyrządowaniem, 12 ssaków medycznych, 779 pulsoksymetrów, 1090 termometrów bezdotykowych, 708 ciśnieniomierzy, 20 wózków transportowych, komorę izolacyjną, chłodnię farmaceutyczną wyposażoną w chłodnice wentylatorowe, urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, a także systemy do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała. Wsparcie otrzymały m.in. Szpital Zakaźny i Szpital Bródnowski w Warszawie, Międzyleski Szpital Specjalistyczny, szpital w Dziekanowie Leśnym, wojewódzkie szpitale w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Ciechanowie, a także szpitale powiatowe, zakłady opieki zdrowotnej, centra medyczne oraz stacje pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego.

 

Busy i ambulanse dla stacji pogotowia

 

Stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. Dla stacji pogotowia samorząd Mazowsza zakupił także 5 ambulansów typu C.

 

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224 904 700,00 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Liczba wyświetleń: 800

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.