Aktualności

Dobre wyniki KM i WKD

2020.08.12 13:35 , aktualizacja: 2020.08.12 13:55

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pociąg piętrowy Kolei...
  • Nowoczesne wnętrze pociągu...
  • WKD w 2019 r. była...
  • Nowoczesne pociągi...

Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa są niekwestionowanymi liderami wśród przewoźników regionalnych. Mówi o tym najnowszy raport Urzędu Transportu Kolejowego.

 

– Polacy chętnie wybierają kolej. Zarówno w przypadku podróży dłuższych np. turystycznych, jak i tych krótszych, codziennych dojazdów do pracy. Za nami rekordowy rok. W 2019 r. koleją podróżowało aż 335,9 mln pasażerów, czyli o 25,6 mln więcej niż w 2018 r. Świadczy to o rosnącej atrakcyjności kolei, a także coraz bardziej konkurencyjnej ofercie przewoźników. Tym bardziej cieszy fakt, że liczba podróżnych zwiększa się piąty rok z rzędu, co potwierdza rosnące zaufanie pasażerów. Również praca przewozowa i eksploatacyjna w przewozach pasażerskich wzrosły w 2019 r. – mówi dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego w słowie wstępnym do raportu.

 

354 mln zł na kolej

Samorząd Województwa Mazowieckiego jest ustawowym organizatorem publicznego transportu zbiorowego na Mazowszu. Wykonywanie przewozów kolejowych zlecił dwóm przewoźnikom”: Spółce „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o (KM) oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej sp. z o.o. (WKD). Z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w 2019 r. wydano ponad 354 mln zł na dofinansowanie kolejowego pasażerskiego transportu zbiorowego.

 

WKD liderem punktualności

Punktualność pociągów to jedna z najważniejszych zalet kolei, jakie cenią pasażerowie. Mazowieccy przewoźnicy wykazali się tutaj wielką starannością i niezawodnością. Pociągi spółek KM i WKD odnotowały punktualność średnio na poziomie 96,08 proc. z czego WKD w 2019 r. była najbardziej punktualnym przewoźnikiem w kraju z wynikiem 99,29 proc.

 

300 tys. pociągów na Mazowszu

Łącznie w 2019 r. spółki KM i WKD na Mazowszu uruchomiły ponad 300 tys. pociągów i  pokonały ponad 19,3 mln km – czyli ponad 11 proc. ogólnej liczby przejechanych km przez wszystkie pociągi pasażerskie w Polsce. Przewiozły ponad 71 mln pasażerów. Jest to około 21 proc. ogólnej liczby pasażerów korzystających z kolei w Polsce. W 2019 r. na 323 pojazdy kolejowe, będące w dyspozycji spółek KM i WKD i przeznaczonych do przewozów pasażerskich, 239 było klimatyzowanych (74 proc. floty pojazdów kolejowych operatorów).

– Cieszą tak dobre wyniki mazowieckich przewoźników. Jako samorząd województwa od lat dbamy o to, aby podróż koleją była bezpieczna i komfortowa. Nasze inwestycje w tabor pozwalają na zwiększenie częstotliwości kursowania kolei na Mazowszu. Nowe pociągi są nowoczesne i energooszczędne. Dziś Koleje Mazowieckie są najnowocześniejszym przewoźnikiem regionalnym w kraju – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Warszawska Kolej Dojazdowa natomiast od wielu lat służy mieszkańcom stolicy i podwarszawskich miejscowości. Dzięki nim tysiące osób codziennie może dojechać na czas do pracy, szkoły czy na uczelnie. Świadczą o tym rosnące statystyki przewozów pasażerskich w województwie mazowieckim. Dobrze zorganizowana sieć połączeń kolejowych Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie tylko zachęcają do korzystania z usług naszych przewoźników, ale także ma duży wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Pełną treść raportu można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

Liczba wyświetleń: 248

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.