Aktualności

Krasne – perełka północnego Mazowsza

2020.08.12 14:00 , aktualizacja: 2020.08.13 15:27

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pięcioro osób, m.in. marszałek Struzik stoi na rynku przed zabytkowym budynkiem Na zaproszenie wójta...
  • We wnętrzu budynku marszałek oglądą obraz Krasickiego. Obok niego są oprowadzający go gospodarze W zabytkowej wieży znajduje...
  • Bryła zabytkowej wieży na rynku Krasnego Wieża jest fragmentem...

Gmina Krasne w powiecie przasnyskim zachwyca urokliwą przyrodą, ciekawą historią, kulturą i zabytkami. To miejsce atrakcyjne do zamieszkania, także dzięki inwestycjom zrealizowanym z funduszy pozyskanych m.in. z Unii Europejskiej.  

 

Krasne było gniazdem rodowym mazowieckiej gałęzi rodziny Krasińskich. Prawdopodobnie w XVII w. znajdował się tu drewniany dwór, otoczony parkiem. Na terenie gminy znajduje się wiele obiektów wpisanych do rejestru zabytków m.in. niepowtarzalny w swej architekturze zabytkowy kościół, w podziemiach którego znajduje się mauzoleum rodu Krasińskich. Najstarsze sarkofagi liczą sobie około 500 lat.

– Gmina Krasne to prawdziwa perełka na mapie turystycznej Mazowsza. I świetny przykład efektywnego wykorzystania funduszy, również unijnych. Wiele przedsięwzięć, jak m.in. modernizacja dróg, budowa obiektów sportowych czy kultury wsparliśmy także środkami z budżetu Mazowsza. Udało się zrealizować wiele inwestycji niezwykle ważnych dla lokalnej społeczności. Gorąco zachęcam do odwiedzania tego urokliwego miejsca w regionie – powiedział marszałek Adam Struzik.

Marszałek Adam Struzik przyjechał do Krasnego na zaproszenie wójta Michała Szczepańskiego. W spotkaniu uczestniczyli też Przewodniczący Rady Gminy Jarosław Falkowski, dyrektor Biblioteki Publicznej Renata Żmijewska, prezes gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Artur Kraśniak, prezes OSP Krasne Marek Balcerzak, Sekretarz Gminy Jan Wołosz, kierownik Gminnej Spółki Wodnej Kamil Czarnecki.

 

Zrealizowane inwestycje i plany na przyszłość

Gospodarze przedstawili efekty inwestycji termomodernizacji budynków użyteczności publicznej zrealizowanej za kwotę blisko 5 mln zł ze środków gminnych i europejskich – (dystrybuowanych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych). Mniejsze projekty, które sfinalizowano wspólnie w ostatnich latach to m.in. rewitalizacja wieży ciśnień, budowa hali sportowej, projekty z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw czy 70-lecie Biblioteki w Krasnem.  W przyszłości gmina Krasne planuje też poprawę gospodarki wodno-ściekowej, wymianę urządzeń grzewczych, montaż OZE oraz termomodernizację budynków administrowanych przez gminę.

 

Marszałek Adam Struzik odwiedził m.in. nową siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej mieszczącą się w budynku Szkoły Podstawowej w Krasnem, stację kolei wąskotorowej oraz odrestaurowaną zabytkową wieżę muzealną zlokalizowaną przy wjeździe do stadniny koni i wejściu do parku. Znajduje się w niej Muzeum Rodu Krasińskich. Sama wieża jest fragmentem niepowtarzalnego i zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, który jest dawną siedzibą rodu Krasińskich.

 

 

Liczba wyświetleń: 331

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.