Aktualności
Blisko 1,5 mln zł na OZE i wymianę pieców w gminie Szydłowiec
2020.08.13 14:30 , aktualizacja: 2020.08.13 14:47
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Już niebawem gmina Szydłowiec (powiat szydłowiecki) zainwestuje fundusze unijne w wymianę starych kotłów centralnego ogrzewania na ekologiczne urządzenia. W ramach projektu wybudowane zostaną także instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE). Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma blisko 1,5 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.
Łącznie w budynkach mieszkalnych wykonanych będzie 126 instalacji. Umowy podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.
– Cieszę się, że gmina Szydłowiec stawia na niskowęglową, bezpieczną dla środowiska gospodarkę, która z pewnością przyczyni się do poprawy warunków życia i zdrowia mieszkańców. Dzięki podpisanym dziś umowom mieszkańcy gminy będą mogli oddychać czystszym powietrzem – mówi marszałek Adam Struzik.
Inwestycje w OZE
Na obiektach mieszkalnych pojawią się instalacje fotowoltaiczne i solarne. Kotły centralnego ogrzewania na paliwo stałe wymienione zostaną na kotły automatyczne i na biomasę, zgazowujące drewno, gazowe, olejowe i pompy ciepła. Łącznie w gminie wykonanych będzie 126 instalacji: 22 kotły na biomasę, 57 kotłów gazowych, kocioł olejowy, gruntowa pompa ciepła, 5 kotłów zgazowujących drewno oraz 29 instalacji fotowoltaicznych i 11 zestawów kolektorów słonecznych.
– Inwestycje te zakładają zepchnięcie na dalszy plan paliw kopalnych na rzecz czystych i bezpiecznych metod pozyskiwania energii. Szydłowiec to kolejna gmina, która zdecydowała się podjąć walkę z postępującymi zmianami klimatu – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Realizacja projektu przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Wpłynie również na poprawę jakości powietrza oraz obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej.
Liczba wyświetleń: 249
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.