Aktualności

Tour Bitwa Warszawska 1920

2020.08.17 11:35 , aktualizacja: 2020.08.17 13:32

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • W wyścigu stratowało 26...
  • Na ostatnim etapie kolarzom...
  • Nie mogło zabraknąć...
  • Rywalizacja rozpoczęła się...

Wyścig kolarski Tour Bitwa Warszawska 1920 był wspaniałą promocją regionu w Polsce i na świecie. Startowały w nim drużyny reprezentujące 14 państw. Przez 5 dni kolarze zacięcie rywalizowali, pokonując kolejne odcinki trasy, która przebiegała przez mazowieckie miasta. Na ostatnim etapie, wieńczącym pięciodniowe ściganie po drogach Mazowsza, kolarzom kibicowali marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

W tym roku obchodzimy setną rocznicę historycznego zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r. To data w historii Polski, której nie sposób zapomnieć. Wtedy właśnie polska armia osiągnęła historyczne zwycięstwo, które zadecydowało o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

 – Obchody tego doniosłego jubileuszu są znakomitą okazją, by przypomnieć nam wszystkim fakt, że wielki sukces Polaków był możliwy dlatego, że potrafili się wówczas zmobilizować i działać wspólnie ponad podziałami, dla dobra ojczyzny i narodu. Dzięki temu wielkiemu zjednoczeniu sił możemy dziś cieszyć się wolnością i demokracją. Niezwykła odwaga, bohaterstwo, poświęcenie i determinacja dowódców oraz żołnierzy, w tym w dużej mierze chłopów i działaczy ludowych, wspierane były również ofiarnością i solidarnością całego społeczeństwa. Ich godna naśladowania postawa oraz heroiczne dokonania zasługują na wdzięczność i szacunek nas wszystkich, jak i kolejnych pokoleń – mówił marszałek Adam Struzik.

 

26 drużyn z 14 państw

W wyścigu stratowało 26 drużyn kolarskich, reprezentujących takie kraje jak: Polska, Niemcy, Belgia, Norwegia, Czechy, Luksemburg, Niderlandy, Szwecja, Włochy, Dania, Wielka Brytania, Izrael, Kazachstan, Austria. Nie mogło zabraknąć oczywiście drużyny Mazowsze serce Polski Cycling Team, której kolarz Paweł Bernas zajął III miejsce.

 

Rywalizacja rozpoczęła się 12 sierpnia w Płocku trzema rundami z premią, a zakończyła 16 sierpnia pięcioma przejazdami po ulicach Płońska. Wyścig był podzielony na pięć etapów (I – agrykola, II – Radzymin, III – Legionowo–Serock, IV – Nasielsk–Nowy Dwór Mazowiecki–Nasielsk, V – Płock–Płońsk).

 – Międzynarodowy wyścig kolarski Tour Bitwa Warszawska 1920 to również doskonała promocja Mazowsza i miast, przez które przebiegała trasa. Mazowsze to idealne miejsce do wypoczynku dla osób aktywnych, lubiących zwiedzać i podążać ciekawymi trasami turystycznymi. Z pewnością spodoba się również miłośnikom turystyki rowerowej i zawodowego kolarstwa. Nie brakuje tu szlaków pieszych, rowerowych i wodnych, które ukazują piękno przyrody oraz bogactwo pamiątek historii. Jestem przekonany, że zmagania sportowe były dla uczestników wyścigu nie tylko okazją do emocjonującej rywalizacji, ale również do nawiązania nowych kontaktów oraz odkrycia nieznanych zakątków naszego regionu – dodał wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie internetowej wyścigu.

Liczba wyświetleń: 189

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.