Aktualności

Obchody jubileuszowe w Wyszkowie i Siedlcach

2020.08.17 15:00 , aktualizacja: 2020.08.18 15:16

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Trzech ułanów z grupy rekonstrukcyjnej siedzi na koniach, stojących obok siebie i zwróconych głową do kamery. W tle widać łąkę Związek Piłsudczyków RP...
  • Na pierwszym planie widać dwóch mężczyzn w mundurach. Jeden z nich trzyma złożony sztandar. Na drugim planie, przy mównicy, stoi Elżbeta Lanc Bitwa Warszawska to jedna z...
  • Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska stoi wśród dużej grupy umundurowanych kombatantów Podczas siedleckich...
  • Żołnierze z orkiestry wojskowej stoją na pustej ulicy przed katedrą. Ustawieni są w rzędy Uroczystości w Siedlcach...

W miniony weekend w całej Polsce obchodzone były uroczystości związane z jedną z najważniejszych bitew w dziejach naszego kraju, a także Europy. Z tej okazji w Siedlcach została odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci poległym żołnierzom. Pamięć bohaterów Bitwy Warszawskiej uczczono również w Wyszkowie.

 

Rocznicowe obchody w Wyszkowie

W wyszkowskich uroczystościach samorząd Mazowsza reprezentowała Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. Sierpień 1920 upamiętniono mszą św. w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego pod przewodnictwem ks. Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, w Sanktuarium św. Idziego. Następnie odsłonięto popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego, który dowodził Wojskami Polskimi podczas Bitwy Warszawskiej.

– Podczas grudniowej sesji sejmiku zdecydowaliśmy, że rok 2020 zostanie ogłoszony rokiem Bitwy Warszawskiej na Mazowszu, aby w sposób szczególny uczcić okrągłą rocznicę historycznego wydarzenia. To wyjątkowy jubileusz, który przypomina nam o jednej z przełomowych bitew w historii Polski i Europy. Naszym obowiązkiem jest pamięć o tym wydarzeniu i przekazywanie wiedzy z dziejów Polski następnym pokoleniom – zaznaczyła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Dwudniowe uroczystości w Siedlcach

Oficjalne uroczystości zaczęły się w sobotę. Niedzielna część obchodów rozpoczęła w siedleckiej katedrze msza święta sprawowana przez biskupa Kazimierza Gurdę. Następnie goście, w asyście 18. Dywizji Zmechanizowanej i pocztów sztandarowych, udali się do Galerii Siedlce, gdzie na ścianie zabytkowego budynku zawisła ufundowana przez lokalnych przedsiębiorców tablica pamiątkowa. Powstała ona dla uhonorowania obrońców odradzającej się Rzeczpospolitej.

– 15 sierpnia 1920 r. na stałe zapisał się w historii naszego kraju jako dzień, w którym Polskie Wojsko stanęło do nierównej walki z przeważającymi siłami bolszewickiej Rosji. Kraj, który dopiero co podniósł się z kolan po 123 latach niewoli, odniósł jedno z najważniejszych zwycięstw w swoich dziejach. Polacy kolejny raz wykazali się męstwem, niezłomnością i hartem ducha. Ta tablica to symbol ich poświęcenia i odwagi, za które będziemy im zawsze wdzięczni – podkreślała członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy w głównym budynku dawnej siedziby NBP otwarto wystawę „Niepodległa Suwerenna”. Blisko 30 prac polskich malarzy powstało na setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę i od tamtej pory jest pokazywanych w miastach całego kraju. W Siedlcach wystawę będzie można obejrzeć przez najbliższe dwa tygodnie.

Liczba wyświetleń: 235

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.