Aktualności

Samorządy wspólnie za budową mostu na Narwi

2020.08.20 10:10 , aktualizacja: 2020.08.20 15:16

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • powiększ: Za długim stołem siedzą przedstawiciele samorządów - pięciu mężczyzn, wśród nich marszałek Struzik i wicemarszałek Raboszuk. Przed każdym leżą dokumenty, które podpisują. Za nimi są banery z herbem Mazowsza i osobny - promujący gminę Rzewnie Przedstawiciele władz...
  • powiększ: W półkolu na trawie  stoją marszałkowie i przedstawiciele samorządów. Mężczyzna stojący najbardziej po lewo zwrócony jest do wszystkich przodem i mówi do mikrofonu Most umożliwi nie tylko...
  • powiększ: Widok na polną drogę prowadzącą na prom przycumowany na brzegu rzeki. Na promie ustawiony jest stół i banery. Dotychczasowa przeprawa...
  • powiększ: Widok z daleka z brzegu na płynący rzeką prom Z promu korzystają m.in....

Przedstawiciele władz Mazowsza oraz lokalnych samorządów podpisali list intencyjny w sprawie budowy mostu na rzece Narew między gminami Rzewnie i Rząśnik (powiaty makowski i wyszkowski). Umożliwi on nie tylko dojazd do miejscowości po obu stronach rzeki, ale też zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu.

 

Samorząd województwa reprezentowali Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Wiesław Raboszuk – wicemarszałek, Mirosław Augustyniak – radny województwa mazowieckiego oraz Mariusz Frankowski – dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Ze strony samorządów lokalnych list podpisali: Zbigniew Deptuła – starosta makowski, Leszek Marszał – wicestarosta wyszkowski, Wiesław Chrzanowski – wójt gminy Rzewnie, Paweł Kołodziejski – wójt gminy Rząśnik.

 

Most potrzebny od zaraz

W miejscu planowanej budowy mostu od ponad 200 lat działa przeprawa promowa i jest to jedyny sposób komunikacji przez rzekę Narew, która dzieli dwie gminy Rzewnie i Rząśnik oraz dwa powiaty: wyszkowski i makowski. Z promu korzystają m.in. rolnicy i działkowicze, którzy mają nieruchomości czy grunty po obu stronach rzeki. Na domiar złego, połączenie promowe funkcjonuje tylko w okresie letnim, natomiast w pozostałych porach roku użytkownicy mają do pokonania kilkadziesiąt kilometrów do najbliższych przepraw mostowych, które znajdują się w Pułtusku i w Różanie.

– Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy mostu na Narwi z dojazdami w miejscowościach Nowe Łachy i Nowy Lubiel otwiera przed mieszkańcami nowe perspektywy – zauważył marszałek Adam Struzik. – Lepsza komunikacja między miejscowościami to także sprawniejszy dostęp do wielu instytucji publicznych, takich jak placówki służby zdrowia, edukacji, administracji publicznej i wielu innych. Inwestycja wpłynie też na bezpieczeństwo mieszkańców, którzy będą mieli łatwiejszą komunikację ze służbami ratowniczymi. Poprawi również stan środowiska naturalnego – dodał marszałek.

 

Budowa mostu ujęta w strategii

Trwają konsultacje projektu Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku. Gmina Rzewnie (powiat makowski) wykorzystała tę okazję i zwróciła uwagę władz samorządu województwa na konieczność budowy mostu na tym odcinku. Na prośbę władz gminnych w strategii rozwoju województwa zostanie ujęta inwestycja „Budowa mostu przez rzekę Narew z dojazdami w m. Nowe Łachy i Nowy Lubiel w ciągu dróg gminnych nr 210805W Łachy–Orłowo oraz nr 440312W Rogóźno–Lubiel–rz.Narew ”.

 

Liczba wyświetleń: 795

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.