Aktualności

Nominacje Norwidowskie 2020

2020.08.20 13:45 , aktualizacja: 2020.08.24 09:40

Autor: Justyna Michniewicz (KS), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Pięć statuetek tej nagrody - stoją w rzędzie na blacie stołu. Statuetki Nagrody im....
  • Grafika z tekstem o tych nominacjach u góry, z logiem nagrody na dole, w środku foto na którym pięć statuetek nagrody. Nominacje Norwidowskie 2020...
  • Grafika logo nagrody, którym jest wizerunek autografu Cypriana Kamila Norwida. Logo Nagrody im. Cypriana...

Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida nominowały 12 artystów, tworzących na Mazowszu, za najlepsze dzieła i kreacje 2019 roku. Nazwiska laureatów w poszczególnych kategoriach ogłoszone zostaną 24 września 2020 r. Nagrodę „Dzieło Życia” – przyznawaną za całokształt twórczości – odbierze w tym roku wybitny znawca polskiej muzyki rozrywkowej.

 

Muzyka rozrywkowa

 

Dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i wielu książek o tematyce muzycznej, wybitny znawca polskiej muzyki rozrywkowej – Marek Gaszyński – otrzyma w tym roku Nagrodę „Dzieło życia”. Na jego tekstach wychowały się pokolenia Polaków. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek, w niezapomnianej aranżacji Czesława Niemena: Mam tak samo jak ty/ Miasto moje a w nim/ Najpiękniejszy mój świat/ Najpiękniejsze dni/ Zostawiłem tam kolorowe sny – okrzyknięta została nieformalnym hymnem Warszawy.

 

Poezja, opowiadania i reportaż

 

Za zeszłoroczne premiery literackie kapituła doceniła Annę Piwkowską – autorkę książki poetyckiej „Między monsunami” (wyd. Znak), Pawła Sołtysa za zbiór opowiadań „Nieradość” (wyd. Czarne) i Filipa Springera za książkę „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” (wyd. Czarne).

 

Muzyka operowa, sakralna i awangardowa

 

W kategorii muzyka kapituła wyróżniła Martę Boberską za partie Muzyki i Eurydyki w premierze „Orfeusza” Claudia Monteverdiego, zrealizowanej przez Polską Operę Królewską, Pawła Łukaszewskiego za skomponowanie dzieła „Ascensio Domini” oraz Pawła Mykietyna za „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną”.

 

Fotografia, grafika i scenografia

 

Sztuki plastyczne reprezentowane będą w tegorocznej edycji Nagrody im. C. K. Norwida przez fotografika, grafika i scenografa. Wśród zeszłorocznych ekspozycji uznanie zyskały wystawa retrospektywna fotografii „Między lustrami” Andrzeja Jaroszewicza (Ney Gallery & Prints w Warszawie) oraz dwie wystawy grafiki Stanisława Wieczorka (Galeria Sztuki na Prostej w Jabłonnie). Rafał Olbiński doceniony został natomiast za wybitne połączenie malarstwa z technologiami multimedialnymi w spektaklu „Czarodziejski flet”, wystawianym w Warszawskiej Operze Kameralnej.

 

Reżyseria i kreacje aktorskie

 

Kapituła Teatralna nominowała reżysera i dwóch aktorów. Grzegorz Jarzyna został doceniony za reżyserię, adaptację i scenografię spektaklu „Inni Ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej, wystawianego w TR Warszawa. Gabrielę Muskałę kapituła wyróżniła za rolę Felicji w sztuce „Jak być kochaną” według Kazimierza Brandysa, którą można obejrzeć w Teatrze Narodowym w Warszawie. Uznanie jury zyskał również Krzysztof Szczepaniak za rolę tytułową w spektaklu „Hamlet”, zagraną w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.

 

Nagrody

 

Nazwiska laureatów w poszczególnych kategoriach ogłoszone zostaną 24 września 2020 r. – w rocznicę urodzin Cypriana Norwida. Otrzymają oni okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 30 tysięcy złotych. Nominowani uhonorowani zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

 

Nagroda im Cypriana Kamila Norwida ustanowiona została 29 października 2001 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Przyznawana jest corocznie artystom tworzącym na Mazowszu w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr za wybitne dzieło bądź kreację powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną “Dzieło życia” za całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego.

Więcej o nagrodzie na stronie: https://norwid.mazovia.pl/

 

Liczba wyświetleń: 213

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.