Aktualności

Jeziora białobrzeskie czekają zmiany

2020.08.26 10:00 , aktualizacja: 2020.08.26 13:03

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Trzech mężczyzn siedzi pod altaną ogrodową, w tle jezioro Rewitalizacja możliwa jest...
  • Widok na mocno zarośnięte jezioro Zbiorniki będą pogłębione i...
  • Wicemarszałek ściska ręke burmistrza Wicemarszałek Rafał...

Białobrzeskie jeziora będą zrewitalizowane. Umowę w tej sprawie podpisali burmistrz Adam Bolek i prezes firmy Rafex Rafał Mańko. W uroczystości uczestniczył także wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Korzyści z projektu

Zbiorniki będą pogłębione i oczyszczone z roślinności. Prace obejmą 1/3 jeziora zachodniego i całe jezioro wschodnie. Odmulenie zwiększy pojemność retencyjną zbiorników i spowolni ich zarastanie. Zwiększy się także natlenienie wody, co przyczyni się do większej bioróżnorodności. Prace potrwają do listopada br., a całkowity koszt projektu to ponad 1 mln zł.

 

Wsparcie z budżetu Mazowsza

Rewitalizacja możliwa jest dzięki 800 tys. zł wsparcia, które Białobrzegi otrzymały z budżetu województwa mazowieckiego w ramach naboru wniosków m. in. na budowę i renowację zbiorników wodnych służących małej retencji.

– Cieszę się, że miastu Białobrzegi udało się pozyskać dofinansowanie na renowację tych zbiorników. To niezwykle istotne, by były one jak najbardziej wydajne retencyjnie, zwłaszcza teraz, kiedy od kilku lat w sezonie letnim musimy mierzyć się z dużą suszą, albo z gwałtownymi, grożącymi podtopieniami burzami. Dodatkową korzyścią będzie na pewno fakt, że w zadbanym środowisku mieszkańcom Białobrzegów i turystom będzie milej spędzać wolny czas – podkreślił wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Liczba wyświetleń: 197

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.