Aktualności

Wreszcie będzie obwodnica Grodziska Mazowieckiego

2020.08.28 08:55 , aktualizacja: 2020.08.31 08:11

Autor: Jerzy Lipka-Wołowski, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Dwa osobno ustawione kwadratowe stoliki, przy tym z lewej siedzi mężczyzna i podpisuje dokument, przy stoliku po prawej siedzi dwóch mężczyzn i podpisuje dokumenty. Umowę podpisali: dyrektor...
  • Grafika, plan orientacyjny zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Zachodnia obwodnica...
  • Marszałek stoi na trybunie, mówi do mikrofonu, za nim baner firmy STRABAG. Występuje marszałek Adam...
  • Na wielkim ekranie wyświetlona tablica informująca o wydarzeniu, po prawej na pierwszym planie wielki bukiet kwiatów. Umowa w sprawie realizacji...
  • Burmistrz w okularach, pochylony, czyta z kartki papieru w wysuniętych do przodu dłoniach. Burmistrz Grodziska...
  • W szeregu stoi kilkunasścioro uczestników spotkania pozując do zdjęcia. Pamiątkowe zdjęcie...
  • Trzy rzędy widowni - w pierwszym rzędzie siedzi szescioro, w drugim dwoje i w trzecim troje uczestników spotkania. Od prawej na pierwszym...

Ruszyła budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. To obecnie największa inwestycja drogowa samorządu Mazowsza. Jej koszt to aż 145,5 mln zł, z czego 116 mln zł to dofinansowanie unijne, przyznane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WM 2014–2020. Planowany termin zakończenia prac to 2022 r.

 

27 sierpnia, w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, w obecności marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Tomasz Lewandowski podpisał umowę z przedstawicielami realizatora inwestycji firmy Strabag Sp. z o.o. Marcinem Zarębą oraz Dietmarem Mazankiem. W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, wiceprzewodniczący sejmiku Mazowsza Marcin Podsędek oraz radni województwa mazowieckiego Anna Brzezińska i Piotr Kandyba.

– To największa inwestycja drogowa, jaką realizujemy na Mazowszu. Ma duże znaczenie komunikacyjne, odciąży centrum Grodziska Mazowieckiego poprzez przejęcie ruchu generowanego przez zjazd z autostrady A2. W sumie w tym roku na drogi w regionie przeznaczyliśmy 460 mln zł. Chciałbym, aby prace przebiegały sprawnie i szybko, bo wiem doskonale, jak bardzo ta trasa jest oczekiwana przez mieszkańców mówi marszałek Adam Struzik.

 

– Budowa obwodnicy jest warunkiem dalszego rozwoju Grodziska Mazowieckiego. Bez niej mielibyśmy problem ze „sprowadzaniem” do nas kolejnych firm, które w Grodzisku inwestują, a także nowych mieszkańców. Jedni i drudzy są nadzieją na przyszłość, a zablokowane korkami miasto po prostu odstrasza. Teraz to się zmieni, dlatego ośmielę się stwierdzić, że jest to najważniejszy dzień dla Grodziska Mazowieckiego od czasów uruchomienia u nas Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – zauważa burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński.

 

– To ważna inwestycja dla mieszkańców Grodziska, ale też okolicznych powiatów i samej Warszawy. Jestem przekonany, że nowo wybudowany 7,5 km odcinek drogi pozwoli na rozładowanie ruchu. Będziemy się starać aby mieszkańcy już pod koniec 2022 r. mogli korzystać z obwodnicy podkreśla Piotr Kandyba, radny województwa mazowieckiego.

 

Jeszcze w tym roku ruszą prace ziemne. Do końca 2022 r. zostanie zbudowany 7,5 km odcinek drogi od węzła autostradowego „Grodzisk" do drogi wojewódzkiej nr 579 na terenie Kałęczyna.  Powstaną 3 mosty: nad drogą gruntową w pobliżu węzła autostradowego i nad torami kolejowymi oraz nad rzeką Mrowną. Zakres robót obejmuje zarazem przebudowę dróg poprzecznych, budowę dróg dojazdowych, budowę kompleksowego odwodnienia układu drogowego wraz z urządzeniami towarzyszącymi, przebudowę infrastruktury podziemnej, budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu: barier energochłonnych, ogrodzeń, sygnalizacji świetlnych, oznakowanie poziome i pionowe wraz z konstrukcjami wsporczymi.

Liczba wyświetleń: 801

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.