Aktualności
Otwarcie nowoczesnej SP nr 400 w warszawskim Wilanowie
2020.09.01 14:45 , aktualizacja: 2020.09.11 14:28
Autor: Oprac. na podst. zebr. inform., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
- Uroczystość odbyła się z...
- Gospodarzem uroczystości...
- Występuje marszałek...
- Na uroczystość przybyli...
- Od lewej: burmistrz...
- Fronton jednego z budynków...
- Siedmiu uczestników...
- Moment przecięcia wstęgi...
- Uroczystość zgromadziła...
- Wydarzenie miało oficjalną,...
- Boisko szkolne zostało...
- Jeden z budynków...
- Jedna z sal lekcyjnych w...
- Imponuje przestronna...
- (fot. Emil Sawicki).
- Nowoczesna sala sportowa...
- (fot. Emil Sawicki).
- Imponują przestronne...
- (fot. Emil Sawicki).
- Nowoczesna sala sportowa...
Uczniowie stołecznego Wilanowa rozpoczęli rok szkolny 2020/2021 w nowej, jednej z najnowocześniejszych placówek oświatowych w Warszawie. Zwana „szkołą przy Osi Królewskiej”, SP nr 400 pomieści docelowo 30 klas dla 750 uczniów na jedną zmianę.
W uroczystym otwarciu Szkoły Podstawowej nr 400 w zachodnim Wilanowie, połączonym z symboliczną – ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią – inauguracją roku szkolnego, 1 września wzięli udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, zastępca prezydenta m.st. Warszawy Robert Soszyński i burmistrz Wilanowa, przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski. Uczestniczył radny województwa mazowieckiego Bartosz Wiśniakowski.
Pierwszy symboliczny dzwonek zabrzmiał 1 września dla prawie 600 uczniów z oddziałów przedszkolnych i klas I–VIII. Koszt inwestycji wyniósł 57 mln zł (wraz z zakupem działki 84 mln zł).
– Śmiało można powiedzieć, że otwarta dziś Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie w Warszawie to jedna z najpiękniejszych placówek oświatowych nie tylko w Warszawie czy na Mazowszu, ale i w kraju. Budynek szkoły został zaprojektowany z dużym rozmachem, ale i z troską o funkcjonalność. Znakomicie wyposażone pracownie, dwupoziomowa biblioteka, sala integracji sensorycznej oraz strefy relaksu i odpoczynku – to warunki, które zapewnią dzieciom i młodzieży nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale i przyjemność z nauki. Co ważne, inwestycja została zaplanowana z myślą o aktywności i zdrowiu najmłodszych. Wrażenie robi imponująca hala sportowa. Wyrazy uznania i ogromne gratulacje dla prezydenta Rafała Trzaskowskiego oraz burmistrza Ludwika Rakowskiego – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Nowatorsko zaprojektowany przez Piotra Bujnowskiego kompleks edukacyjny w Miasteczku Wilanów przy al. Rzeczypospolitej 23B zwraca uwagę dopracowaną architekturą. Budynek ma elewacje wyłożone ręcznie robioną cegłą, hala sportowa obłożona jest drewnem świerkowym, na ciemno zabarwionym. Na ok. 75 proc. powierzchni dachu szkoły zostanie posadzona wolno rosnąca roślinność, podlewana z użyciem systemu nawadniania kropelkowego. Jako obecnie jedyna budowla w Polsce szkoła może się pochwalić garażem wykonanym z czerwonego betonu. Na dachu parkingu znajduje się boisko ze sztuczną nawierzchnią – w ten sposób na stosunkowo niewielkiej działce została pomieszczona szkoła, parking, boisko i hala sportowa.
Na zabudowania szkolne składa się imponująca hala sportowa z 4 przebieralniami z zapleczami (każda na ok. 30 osób), z 2 salami do ćwiczeń z możliwością podziału na 4 (łącznie ok. 400 m2) oraz salą gimnastyczną o wymiarach boiska ok. 20×40 m. Hala ma też ok. 200 miejsc dla widowni. – W hali sportowej nie ma pogłosu. To dzięki wykończeniu sufitu specjalnymi panelami dobranymi tak, by pochłaniały dźwięk – zwrócił uwagę burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski.
Szkoła imponuje przestronnymi korytarzami, została wyposażona w dwie świetlice, stołówkę z pełnym zapleczem gastronomicznym oraz niezbędną infrastrukturę techniczną. Wraz z zagospodarowaniem terenu wykonano zewnętrzne ciągi piesze oraz strefy relaksu i ciszy dla uczniów, zamontowano stanowiska dla rowerów, siedziska, leżaki i zabawki.
Liczba wyświetleń: 1394
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.