Aktualności

Budżet Obywatelski Mazowsza na ostatniej prostej

2020.09.07 14:50 , aktualizacja: 2020.09.08 10:53

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Sara Michalska stoi przed mikrofonem. Obok widać też mikrofony podtykane przez dziennikarzy - widać na nich plakietki z nazwami stacji. Zdjęcie z bliska. Choć niektóre projekty nie...
Po lewej stronie zdjęcia stoi marszałek Struzik przed ustawionym mikrofonem. Ręce ma zgięte w łokciach. Po prawej stronie widać siedzącą Sarę Michalską. W tle jest baner z logo BOM Inicjatywa cieszy się...

Park sensoryczny w Gołotczyźnie, rowerowy szlak wschodniego Mazowsza, warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, budowa tężni solankowych – to tylko niektóre z projektów, które przeszły ocenę formalną i już niedługo zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł.

 

BOM to ogromne przedsięwzięcie. Marszałek Adam Struzik zaznacza, że jego realizacja zależy tak naprawdę od pomysłowości i zaangażowania mieszkańców naszego regionu.

 – I choć jest to nasza pierwsza tego typu inicjatywa, muszę przyznać, że cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mazowszanie wiedzą doskonale, czego potrzebują i są bardzo kreatywni. Świadczą o tym zgłaszane przez nich projekty, wśród których można znaleźć zarówno akcje społeczne, takie jak warsztaty, wydarzenia kulturalne czy zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale też zadania stricte infrastrukturalne, jak budowa ścieżek rowerowych i zatok autobusowych – dodaje marszałek.

 

Mazowszanie aktywni w składaniu projektów

Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Nabór projektów do pierwszej edycji już się zakończył. Zgłoszonych zostało 231 projektów, o łącznej wartości ponad 92 mln zł. Wszystkie oceniono pod względem zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 109 z nich i to właśnie one są rekomendowane przez zespół ds. BOM do dopuszczenia pod głosowanie mieszkańców. Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 26 o charakterze ogólnowojewódzkim i 86 podregionalnych, w tym: 17 z subregionu warszawskiego wschodniego, 13 z warszawskiego zachodniego, 10 z ostrołęckiego, 9 z siedleckiego, 9 z płockiego, 8 z radomskiego, 8 z Warszawy, 7 z ciechanowskiego i 2 z żyrardowskiego. Ale na tym nie koniec. Autorzy projektów ocenionych negatywnie mogą do 21 września br. odwołać się od tej oceny.

Jak podkreśla Sara Michalska p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim fakt, że niektóre projekty nie zostaną poddane pod głosowanie, nie oznacza, że trafią do „szuflady”.

 – Niektóre projekty z obszaru infrastruktury drogowej oceniliśmy negatywnie, bo już je realizujemy w ramach innych zadań. Z kolei realizacja wielu pomysłów mieszkańców dotyczących remontów, rozbudowy, przebudowy dróg czy podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach wymagałaby pozyskania przez nas gruntów czy przeprowadzenia wymaganych prawem czasochłonnych analiz i nie jest możliwa w ramach BOM. Dlatego zarząd województwa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zobowiązał Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie do oceny zasadności i sposobu realizacji takich projektów. Kolejne działania będą zależne od wyniku analizy. Jeśli potrzeba realizacji projektu będzie potwierdzona, przeznaczone będą na niego środki inne niż BOM – dodaje.

 

Jak głosować?

Głosować będzie można od 26 października do 16 listopada br. wyłącznie internetowo – za pośrednictwem platformy internetowej lub w siedzibie urzędu, lub w jego delegaturach. Każdy mieszkaniec Mazowsza może oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu na Facebooku @budzetobywatelskiMazowsza .

 

Ważne terminy

  • do 7 października 2020 r. – rozpatrzenie ewentualnych odwołań,
  • 26 października – 16 listopada 2020 r. – głosowanie na projekty,
  • do 30 listopada 2020 r. – wyniki głosowania.

Liczba wyświetleń: 829

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.